WP

Sondaż: Polacy nie chcą amerykańskiej tarczy

Tylko co trzeci Polak uważa, że budowa w
Polsce wyrzutni amerykańskiej tarczy antyrakietowej jest dobrym
rozwiązaniem dla naszego kraju - wynika z najnowszych badań
przeprowadzonych na zlecenie "Polski" przez firmę ARC Rynek i
Opinia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Jednak nawet ci, którzy tarczy chcą, uważają, że strona polska powinna w negocjacjach stawiać Amerykanom twarde warunki: domagać się inwestycji w nasze wojska (mowa tu m.in. o systemach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot i THAAD) oraz zniesienia wiz do USA.

Prawie połowa Polaków obawia się, że ewentualna budowa tarczy zwiększy nasze zagrożenie: narazi nas na niebezpieczeństwo ataku ze strony Rosji oraz na ryzyko ataku terrorystycznego. Tylko 26% ankietowanych uważa, że budowa wyrzutni nie narazi naszego kraju na żadne niebezpieczeństwo.

Sondaż dziennika "Polska" zbiegł się w czasie z kolejną turą rozmów Warszawy z Waszyngtonem na temat tarczy. W połowie tygodnia o wyrzutniach rozmawiali eksperci wojskowi z obu państw, a w piątek - dyplomaci. Polskie władze utrzymują wyniki rozmów w całkowitej tajemnicy. Nie będziemy wydawać żadnego komunikatu. To po prostu kolejna tura rozmów- powiedział gazecie rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

WP

Jednak nieoficjalnie wiadomo, że choć przełomu dalej nie ma, to negocjacje idą w dobrą stronę. Amerykanie pierwszy raz zaczęli rozmawiać z polskimi dyplomatami o konkretnych potrzebach modernizacji naszej armii. To ważny moment. Strona amerykańska wreszcie zaczęła traktować nas nie jak sojuszników drugiej kategorii. Przebieg rozmów będzie przypominał negocjacje USA z krajami takimi jak Izrael czy Turcja - ocenia anonimowo dyplomata uczestniczący w negocjacjach. (PAP)

Polub WP Wiadomości
WP
WP