ycipk-10qeya
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sonda rozbiła się o Księżyc

Europejska sonda SMART-1 zakończyła swoją trzyletnią misję, uderzając rano o powierzchnię Księżyca. Do kosmicznej kolizji doszło w miejscu zwanym Jeziorem Doskonałości o godzinie 7:42 czasu polskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sonda rozbiła się o Księżyc
(AFP)
ycipk-10qeya

Znajdujemy się na Jeziorze Doskonałości. Wylądowaliśmy - ogłosił szef misji Octavio Camino z centrum operacji kosmicznych w niemieckim Darmstadt.

Kontrolerzy misji SMART z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) aplauzem powitali wiadomość. W chwilę później, w centrum w Darmstadt pokazano obraz zarejestrowany w obserwatorium na Hawajach, na którym widać jaskrawe światło - efekt zderzenia.

Jak przewidywano, w chwili zderzenia z Księżycem sonda miała prędkość 7200 km/h.

ycipk-10qeya

SMART-1 został wyniesiony na orbitę okołoziemską przez rakietę Ariene-5 we wrześniu 2003 roku. Po orbicie Księżyca zaczął krążyć od listopada 2004 roku.

Wyposażony w silnik elektryczny Solar Electric Primary Propulsion, miał przetestować przydatność takiego silnika do następnych większych misji kosmicznych ESA, takich jak BepiColombo, której celem będą badania Merkurego.

Sonda - sześcian o bokach długości około jednego metra - wykonała w sumie 332 obiegi dookoła Srebrnego Globu, przemierzając łącznie ponad milion kilometrów. W lutym 2005 roku ESA zdecydowała się na przedłużenie czasu trwania misji do sierpnia 2006.

Pozostając na orbicie Księżyca, SMART-1 badał jego powierzchnię, wykonując miniaturowym aparatem zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Przesyłał ok. 1000 zdjęć na tydzień.

ycipk-10qeya

Dane zebrane przez SMART-1 pomogą naukowcom zrozumieć, jak powstał Księżyc, a zwłaszcza sprawdzić hipotezę, że stało się to na skutek kolizji ciała kosmicznego z Ziemią.

Naukowy ESA zawiera trzy typy misji: kluczowe o dużym budżecie, średniej wielkości i ostatnio wprowadzone tanie misje. Ten ostatni typ nazywany jest Small Missions for Advanced Research in Technology (SMART) i jego głównym celem jest testowanie w przestrzeni kosmicznej technologii, które mogą być potem wykorzystane w dużych projektach.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-10qeya

ycipk-10qeya
ycipk-10qeya