Trwa ładowanie...

Smog Kraków 20 grudnia: fatalna jakość powietrza w Krakowie. Obowiązuje darmowa komunikacja

Smog Kraków 20 grudnia: Z powodu bardzo złej jakości powietrza w Krakowie obowiązuje darmowa komunikacja miejska.

Smog Kraków 20 grudnia: fatalna jakość powietrza w Krakowie. Obowiązuje darmowa komunikacjaŹródło: iStock.com
d2lbdqr
d2lbdqr

Smog Kraków – darmowa komunikacja miejska

Fatalny stan powietrza w Krakowie. Poziom pyłów P10 utrzymuje się na poziomie 193 procent, a PM.2.5. na poziomie 212 procent. W związku ze smogiem, na terenie miasta wprowadzono darmową komunikację miejską na okres jednej doby. Za darmo mogą jeździć pasażerowie tramwajów oraz autobusów. Urząd miasta podjął taką decyzję na podstawie prognozy jakości powietrza opracowanej przez IMGW. W czasie smogu bezpłatna komunikacja w Krakowie oraz w 15 sąsiednich gminach, według szacunku urzędników, kosztuje miasto ok 90 tys. zł za każdy dzień.
Darmowe przejazdy zostały wprowadzone także w pociągach na obszarze aglomeracji krakowskiej. Wiadomo, że warunkiem uprawniającym do skorzystania z bezpłatnych przejazdów pociągami w godzinach od 00:00 do 23:59 20 grudnia 2018 roku jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym. Nieodpłatne podróże realizowane są w relacjach obsługiwanych zarówno przez Przewozy Regionalne (POLREGIO), jak i Koleje Małopolskie na trasach ze stacjami: Kraków Olszanica, Wieliczka Rynek Kopalnia, Podłęże, Zastów, Zabierzów oraz Skawina.

Smog w Polsce – wpływ jakości powietrza na zdrowie

W skład smogu wchodzi wiele substancji, które mogą powodować astmę, alergię, a także przewlekłe zapalenie oskrzeli. Oddychanie skażonym powietrzem związanie jest również z ryzykiem zapadnięcia na chorobę nowotworową, a także może się wiązać z niewydolnością oddechową lub krążeniową.
Specjaliści udowodnili, że smog wpływa również negatywnie na masę urodzeniową noworodków oraz zdrowie osób starszych. W Polsce zanieczyszczenie powietrza stanowi istotny problem. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Europie są miasta polskie. Powietrzem najgorszej jakości oddychają mieszkańcy Żywca, Pszczyny, Rybnika, Krakowa, Skawiny, Nowego Sącza, Opoczna, Wodzisława Śląskiego oraz Suchej Beskidzkiej.

d2lbdqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lbdqr
Więcej tematów