Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
usa
28-06-2004 (01:35)

Śmierć amerykańskiego żołnierza na wideo


Arabska telewizja Al-Dżazira
nadała w poniedziałek nagranie wideo ukazujące - jak podają na nim
bojownicy - egzekucję amerykańskiego żołnierza schwytanego przez
nich w kwietniu w Iraku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Keith Matthew Maupin
Keith Matthew Maupin (PAP/EPA)

Według agencji Reutera, na nagraniu widać stojącego tyłem mężczyznę, padającego na ziemię po strzale oddanym do niego przez bojownika.

Według agencji Associated Press, na wideo nie pokazano momentu śmierci amerykańskiego żołnierza, tylko poinformowano, że został on zabity strzałem w głowę.

Nie podano, kiedy egzekucja miała miejsce. Nagranie wyemitowane zostało w dniu niespodziewanego, wcześniejszego o dwa dni przekazania władzy tymczasowemu rządowi irackiemu przez koalicję pod amerykańskim dowództwem.

Według Al-Dżaziry, w oświadczeniu nie znanego do tej pory ugrupowania podano, iż żołnierz został zabity w proteście przeciwko polityce USA w Iraku i w odwecie za, jak to nazwali bojownicy, śmierć "męczenników" w Iraku, Arabii Saudyjskiej i Algierii.

Ugrupowanie, które dokonało egzekucji nazywa się, według AP, Ostry Miecz na Wrogów Boga i Jego Proroka.

9 kwietnia podczas ataku na wojskowy konwój w Iraku został uprowadzony szeregowy Keith Matthew Maupin. Ostatnim śladem po 20- letnim Maupinie był przedstawiający go film wideo, przesłany telewizji Al-Dżazira w tydzień po uprowadzeniu.

Jak na razie nie ma potwierdzenia, że nagranie wideo ukazywało Maupina lub innego żołnierza amerykańskiego - podał w Bagdadzie major Willie Harris. Nagranie jest analizowane przez amerykański departament obrony - dodał.

Maupin był jednym z ośmiu Amerykanów, głównie ochroniarzy, którzy zaginęli po ataku z 9 kwietnia. Zwłoki czterech pracowników firmy Kellogg Brown & Root znaleziono później w płytkiej mogile w pobliżu miejsca zasadzki. Później znaleziono zwłoki sierżanta Elmera Krause. W miesiąc później udało się zbiec cywilnemu kierowcy, Thomasowi Hamillowi.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.