Trwa ładowanie...

Słupski magistrat opublikował czytelną wersję budżetu miejskiego. ''Stawiamy na transparentność''

• Wiadomo, na co przeznaczane są pieniądze słupszczan
• Chalecka: stawiamy na transparentność
• Kujawski: każda próba edukacji obywatelskiej jest potrzebna

Share
Słupski magistrat opublikował czytelną wersję budżetu miejskiego. ''Stawiamy na transparentność''
Źródło: WP, Fot: Arkadiusz Jastrzębski
d125jnm

- Stawiamy na transparentność. Budżet miasta jest co roku publikowany w formie tabel i zestawień. Jednak lektura tak przygotowanego dokumentu jest bardzo czasochłonna i trudna. Dlatego zdecydowaliśmy się przygotować broszurę w formie infografik. Folder spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wielu z nich jest często zaskoczonych, dowiadując się ile pieniędzy kosztuje koszenie trawy lub montaż nowej szyby na przystanku autobusowym. W ten sposób słupszczanie są informowani o tym, na co przeznaczane są ich pieniądze - mówi Wirtualnej Polsce Karolina Chalecka ze słupskiego magistratu.

W dokumencie mieszkańcy miasta czytają, że z 450 mln budżetu aż 156 mln przekazywanych jest na oświatę, a 58 mln - na pomoc społeczną. Z broszurki dowiemy się nawet, ile kosztuje budowa stu metrów ścieżki rowerowej (35 tys. zł), czy naprawa autobusowego rozkładu jazdy (15 zł). Zainteresowani transportem dowiedzą się też, że koszt jednego kilometra przejazdu autobusem przegubowym to 8,64 zł. Władze miasta zapowiadają, że podobne publikacje będą się ukazywać również w kolejnych latach.

d125jnm

- Należy pamiętać, że nie jest to autorski pomysł prezydenta. W innych miastach realizowane są podobne inicjatywy. W latach ubiegłych na spotkaniach z mieszkańcami oraz podczas konsultacji społecznych były prezentowane mieszkańcom przystępniejsze wersje budżetów. Na pięć tysięcy broszur wydano pięć tys. złotych. Jest to kwota, z którą budżet spokojnie sobie poradzi. Jestem zdania, że każda próba edukacji obywatelskiej, dzięki której mieszkańcy zrozumieją mechanizmy działania samorządu, jest potrzebna - podsumowuje w rozmowie z Wirtualną Polską Robert Kujawski, Wiceprzewodniczący Komisji Finansów w słupskiej radzie miejskiej.

Publikacja jasnych wyliczeń budżetowych to kolejny krok na drodze do zwiększenia transparentności miejskich wydatków. Jesienią ubiegłego roku Robert Biedroń zasłynął decyzją dotyczącą publikacji zarobków. Na stronach słupskiego magistratu pojawiła się informacja o zarobkach pracowników - urzędników oraz obsługi. Z zestawienia wynika, że uposażenie osób zatrudnionych w urzędzie waha się od 10 tys. zł do 1,7 tys.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d125jnm

Podziel się opinią

Share
d125jnm
d125jnm
Więcej tematów