Trwa ładowanie...

Śledztwo ws. nielegalnego finansowania lewicy

Czy Barbara Kmiecik przez stowarzyszenie, w którym działała Barbara Blida, nielegalnie finansowała SLD i SdRP? Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", informacje, które weryfikują prokuratorzy z Katowic, pochodzą od Ryszarda Z., byłego posła SLD i bliskiego współpracownika Barbary Kmiecik, śląskiej bizneswoman.

Share
Śledztwo ws. nielegalnego finansowania lewicy
Źródło: Jupiterimages
dnektw0

Jest ona najważniejszym świadkiem w śledztwie dotyczącym korupcji w handlu węglem. Dzięki jej zeznaniom o branie łapówek oskarżono czterech byłych prezesów spółek węglowych.

Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka katowickiej prokuratury, potwierdza: Śledztwo jest prowadzone w sprawie nielegalnego finansowania SLD i SdRP w latach 1994 - 2004. Nic więcej nie ujawniamy.

dnektw0

"Rz" ustaliła, że prokuratorów interesuje m.in. lokalne Stowarzyszenie Członków Siemianowickich Spółdzielni Mieszkaniowych "Nasz Dom", które zakładała Kmiecik. Według gazety, stowarzyszenie - obok szlachetnych celów pomocy najuboższym mieszkańcom i firmom - miało też ambicje polityczne. Jego prezes Zbigniew Krupski z ramienia "Naszego Domu" startował np. w 2002 r. na radnego Siemianowic. Wspierała te cele cała wierchuszka śląskiego SLD: Barbara Blida, była minister budownictwa, Andrzej Szarawarski, śląski baron SLD, wtedy jeden z najważniejszych polityków lewicy, senator Krystyna Doktorowicz, a także Ryszard Z.

Okazuje się też, że stowarzyszenie prowadziło poważną działalność lobbingową. Według prokuratury, prowadząc lobbing dla własnych interesów, Barbara Kmiecik powoływała się na znajomości z Blidą i Szarawarskim. (PAP)

dnektw0

Podziel się opinią

Share
dnektw0
dnektw0
Więcej tematów