Śledztwo smoleńskie przedłużone o pół roku

Śledztwo smoleńskie przedłużone o pół roku

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedłużyła o kolejne pół roku śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej - dowiedział się portal tvn24.pl. W uzasadnieniu prokurator wskazuje między innymi, że postępowania nie da się zakończyć do czasu uzyskania wszystkich opinii, które zlecono biegłym. - A takich opinii, ciągle niegotowych, jest nadal ponad 30 - mówi kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Nowy termin, do którego - przynajmniej teoretycznie - powinno się zakończyć śledztwo, to 10 października 2014 r.

Antoni Macierewicz z PiS uważa, że "prokuratura blokuje śledztwo smoleńskie, dlatego potrzebna jest specjalna ustawa, która pozwoli doprowadzić sprawę do końca i uchroni ją przed przedawnieniem". Uważa, że należy badać wątek osób trzecich. - Mieliśmy do czynienia ze zbrodnią, ci ludzie zginęli, dlatego, że samolot wybuchł w powietrzu - powiedział polityk.

W poniedziałek prowadząca śledztwo Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie informowała, że otrzymała uzupełniającą opinię odnoszącą się do ewentualnych pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach pobranych m.in. z wraku Tu-154M oraz z miejsca katastrofy.

Jak napisała w środę "Gazeta Wyborcza", opinia uzupełniająca potwierdziła wcześniejszą opinię, wykluczającą eksplozję na pokładzie Tu-154M.

Naczelna Prokuratura Wojskowa, która nie ujawniła w poniedziałek szczegółów opinii, zapowiedziała, że m.in. te kwestie zostaną omówione podczas konferencji prasowej. Jak powiedział kpt. Marcin Maksjan z NPW, taka konferencja - dotycząca aktualnego stanu śledztwa smoleńskiego - zostanie zorganizowana w przyszłym tygodniu.

Wcześniej prokuratura wojskowa ujawniła wnioski otrzymanej w grudniu zeszłego roku końcowej opinii fizykochemicznej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, z której wynikało, że nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach pobranych z miejsca katastrofy, z elementów szczątków Tu-154M oraz podczas sekcji zwłok ofiar tragedii. Prokuratorzy w związku z grudniową opinią zadali biegłym pytania uzupełniające i uzupełnienie to - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami biegłych - wpłynęło z końcem marca.

Polub WP Wiadomości