Trwa ładowanie...
d3k9k9o

Śląskie zabytki mogą stać się symbolem Europy

Kopalnia Guido, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach oraz Tyskie Browarium mają szansę zostać symbolem Europy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rekomendowało Komisji Europejskiej polskich pretendentów do tytułu Znaku Dziedzictwa Europejskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śląskie zabytki mogą stać się symbolem Europy
(Kopalnia Guido/Tomasz Palej)
d3k9k9o

- Kiedy otrzymaliśmy z MKiDN informację, od razu wiedzieliśmy, że naszym kandydatem musi być Szlak Zabytków Techniki. Dzięki zaangażowaniu podmiotów i instytucji, skutecznie przekonaliśmy ekspertów powołanych przez Ministerstwo do oczywistej dla nas tezy, że dziedzictwo przemysłowe w naszym regionie ma nie tylko charakter kulturotwórczy, ale i europejski - mówi Gabriela Lenartowicz, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Obiekty Szlaku Zabytków Techniki biorą udział w drugiej edycji programu „Znak Dziedzictwa Europejskiego”, inicjatywie Komisji Europejskiej, która chce pokazać intelektualne i emocjonalne zjednoczenie państw UE.

- Obiekty kandydujące wykazują, że mają charakter ponadnarodowy i są ważnym miejsce w rozwoju. Industrializacja na Górnym Śląsku mogła się dokonać dzięki sprzyjającym okolicznościom geograficznym, geologicznym, a także społeczno-kulturowym. W złożonej aplikacji staraliśmy się podkreślić te elementy historycznych dziejów Kopalni Guido, a także Kopalni Srebra i Tyskiego Browarium, w których mobilność społeczna, wolność osobista i ekonomiczna, możliwość wyboru i realizacji kariery były w zasadzie czymś zwyczajnym – dodaje Bartłomiej Szewczyk, Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

d3k9k9o

Drugim polskim kandydatem jest Cmentarz z I wojny światowej nr 123 Łużna-Pustki z Małopolski. Decyzję Komisji Europejskiej poznamy na początku przyszłego roku.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3k9k9o

Podziel się opinią

Share

d3k9k9o

d3k9k9o
Więcej tematów