Trwa ładowanie...
ddzg7d8

Śląsk. Wkrótce otwarcie nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu

Szpital Powiatowy w Żywcu jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na Żywiecczyźnie. Jeżeli nic nie pokrzyżuje planów, placówka zostanie oddana do użytku jeszcze końcem września.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śląsk. Szpital Powiatowy w Żywcu
Śląsk. Szpital Powiatowy w Żywcu (Zywiecinfo.pl, Fot: Dario Film)
ddzg7d8

Obecnie trwają prace dekoracyjne wnętrz oraz oznakowanie szpitala.

Decyzję o budowie nowego szpitala podjęto w 2008 roku. Umowa została podpisana we wrześniu 2011 roku pomiędzy firmą InterHealth Canada a Starostwem Powiatowym w Żywcu. Przenosiny miały odbyć się w maju br., jednak ze względu na niekorzystną sytuację epidemiczną wstrzymano ten proces.

Warto wspomnieć, że nowy Szpital Powiatowy będzie pierwszym, jaki powstał na zasadzie umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Podobny model funkcjonuje m. in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Wielkiej Brytanii.

ddzg7d8

Dodajmy też, że potrzeba zbudowania nowego szpitala była poruszana wśród władz i mieszkańców już w latach 50 ubiegłego wieku, bowiem budynki obecnego Szpitala Powiatowego znajdują się w fatalnym stanie.

W pierwszych zapowiedziach nowy szpital miał być gotowy w 2015 roku, jednak terminy były zmieniane co jakiś czas. Ostatecznie prace ruszyły dopiero w 2018 roku, gdy Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił finansowania na dokończenie budowy i wyposażenie szpitala w niezbędny sprzęt. Wartość inwestycji wyniosła 220 mln. zł.

Zobacz: Bezkarność urzędników. Bogdan Zdrojewski mówi o absurdzie

W ostatnich dniach odbyło się zwiedzanie budynku nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu. Na spotkaniu byli obecni m.in. Wadim Kurpias - dyrektor zarządzający InterHealth Canada w Polsce, oraz Małgorzata Świątkiewicz - dyrektor Szpitala Powiatowego w Żywcu. Zaproszeni goście mogli zwiedzić kuchnię szpitalną, Centralną Sterylizatornię, Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy z salami porodowymi, salą cięć cesarskich i pokojami pacjentów.

ddzg7d8

Nowy Szpital Powiatowy ma oferować pełen zakres usług, oferta ta ma być systematycznie rozszerzana. Z informacji wynika, że obecnie trwa szkolenie pracowników. W dalszym ciągu poszukiwani są również specjaliści na nowe stanowiska, jakie zostały utworzone w nowym szpitalu. 24 września ma rozpocząć się przenoszenie pacjentów ze starego budynku do nowego szpitala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Więcej na Zywiecinfo.pl

ddzg7d8

Podziel się opinią

Share
ddzg7d8
ddzg7d8
Więcej tematów