Trwa ładowanie...
d3t0f6o

Skwer im. ks. Jankowskiego z nową nazwą. Teraz w Gdańsku będzie "Gyddanyzc"

Skwer im. ks. Jankowskiego będzie od teraz nosił nazwę "Gyddanyzc" - tak zdecydowali miejscy radni. Wcześniej odebrano duchownemu tytuł honorowego obywatela miasta Gdańska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ks. Henryk Jankowski (East News)
d3t0f6o

Za nadaniem nowej nazwy skweru głosowało 19 radnych (w większości polityków Koalicji Obywatelskiej i ugrupowania "Wszystko dla Gdańska"), 5 było przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu - w tym szef gdańskiego Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński.

- Z doniesień medialnych wynika, że rodzina księdza Jankowskiego wytoczyła proces redakcji (Gazecie Wyborczej - przyp. red.), która opisała sprawę ks. Jankowskiego. Uważam, że powinniśmy się wstrzymać z nową nazwą do czasu zakończenia tego procesu - tłumaczył swoją decyzję Płażyński podczas dyskusji nad uchwałą.

Czym jest "Gyddanyzc"? To najstarsza forma zapisu nazwy Gdańska. Po raz pierwszy pojawiła się w utworze "Żywot Św. Wojciecha", który został napisany przez Jana Kapariusza na przełomie X i XI wieku.

d3t0f6o

Zobacz także: Burza piaskowa pod Elblągiem. Mamy nagranie

"Gyddanyzc" zaproponował prof. Andrzej Januszajtis, który jest propagatorem lokalnej historii. Władze Gdańska zamówiły u niego opinię historyczną w tej sprawie.

Ks. Jankowski - kontrowersje

Ks. Henryk Jankowski był kapelanem "Solidarności" i wieloletnim proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. Po oskarżeniach ws. pedofilii w 2004 roku odsunięto go od sprawowania wcześniejszych funkcji, a w 2010 roku duchowny zmarł. Sprawa wróciła po publikacji reportażu Bożeny Aksamit w "Dużym Formacie". Ofiary po latach przerwały milczenie na temat skłonności ks. Jankowskiego.

d3t0f6o

W lutym trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Jankowskiego. Położyli go na oponach i okryli komżą - szatą liturgiczną, jaką noszą m.in. ministranci. Na monumencie położono również dziecięcą bieliznę.

Miesiąc później miejscy radni odebrali księdzu Jankowskiemu tytuł honorowego obywatela Gdańska.Usunięto również jego imię sprzed terenu kościoła św. Brygidy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t0f6o

Podziel się opinią

Share

d3t0f6o

d3t0f6o
Więcej tematów