Trwa ładowanie...

"Skandaliczna" wypowiedź Andrzeja Dudy. Porównał UE do zaborców

- Często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. To niech sobie przypomną te 123 lata zaborów - powiedział prezydent Andrzej Duda, nawiązując do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Share
"Skandaliczna" wypowiedź Andrzeja Dudy. Porównał UE do zaborców
Źródło: PAP, Fot: Maciej Kulczyński
d2s89ss

Słowa Andrzeja Dudy padły podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry. Wywołały falę komentarzy.

- Bo często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. Przecież wiecie państwo, że bywają takie głosy. Otóż proszę państwa, to niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów. Jak Polska wtedy, pod koniec XVIII wieku, swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy. Też byli tacy, którzy mówili: a może to lepiej, swary się wreszcie skończą, te rokosze, te wszystkie insurekcje, wojny, awantury, konfederacje, wreszcie będzie święty spokój - mówił prezydent.

d2s89ss

Według Dudy, wszyscy ci "wkrótce się zorientowali, że wojny są dalej, awantury są dalej, tylko my nie mamy już żadnego wpływu i nie decydujemy o sobie, bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach, to tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych".

- To jest własne państwo, że czujesz, że pracujesz w nim na własny rachunek, że czujesz, że ty właśnie budujesz tutaj swoją ojczyznę, że to jest twoja przyszłość, że w twoich rękach jest decyzja, że ty przesądzasz o tym, kto będzie rządził, a kto nie. I na tym polega istota wolności, niepodległości i suwerenności, że to ty sam decydujesz o sobie i decydujesz o swoim państwie. I dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę - podkreślił prezydent.

Zobacz także: Duda wbija szpilę premierowi. Minister PiS odbija piłeczkę

"Kompromitacja"

Wypowiedź Andrzeja Dudy odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych - zarówno wśród polityków, jak i dziennikarzy. "Skandaliczna wypowiedź", "polityczna katastrofa", "kompromitacja" - to tylko cześć komentarzy.

Duda ripostuje

Co na to prezydent? "Ubaw i żenada. 24 godziny potrzebowali, żeby to wydumać" - ripostuje.

d2s89ss

Podziel się opinią

Share
d2s89ss
d2s89ss
Więcej tematów