Trwa ładowanie...
d2gmgo2

Silny wstrząs w kopalni w Rudzie Śląskiej

Do silnego podziemnego wstrząsu doszło po południu w kopalni "Śląsk" w Rudzie Śląskiej,
będącej częścią katowickiej kopalni "Wujek". Trzęsienie było odczuwalne na powierzchni, ale jak dotąd nie ma informacji o ewentualnych szkodach.

Share
d2gmgo2

- Wstrząs wystąpił 1050 m pod ziemią, w odległości ok. 390 metrów od ściany wydobywczej. Nikt z pracowników nie ucierpiał, nie stwierdzono też żadnych uszkodzeń w wyrobiskach - powiedziała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, Edyta Tomaszewska.

Dodała, że choć do służb nadzoru górniczego dzwonią zaniepokojeni wstrząsem mieszkańcy, dotychczas nie stwierdzono, aby spowodował on jakieś uszkodzenia na powierzchni.

W 10-stopniowej skali górniczej wysokoenergetyczny wstrząs w kopalni "Śląsk" określono jako "siódemkę", czyli jeden z najsilniejszych notowanych na Śląsku. W popularnej skali Richtera odpowiadałoby to sile między 2,7 a 3,5 stopnia, w zależności od charakteru wstrząsu. Wstrząsów o takiej sile co roku jest na Śląsku kilkaset.

d2gmgo2

Podobny wstrząs miał miejsce w nocy z piątku na sobotę w rejonie kopalni "Bobrek-Centrum" w Bytomiu. W jego wyniku ewakuowano mieszkańców jednej z bytomskich kamienic, po stwierdzeniu poważnych pęknięć budynku. Dom już wcześniej był w złym stanie technicznym.

19 listopada wstrząs o zbliżonej sile wystąpił w kopalni "Rydułtowy". Choć ze strefy zagrożenia wycofano blisko 240 górników, nikomu nic się nie stało. Kierownictwo kopalni odebrało po wstrząsie kilkadziesiąt zgłoszeń o szkodach na powierzchni. Trzy dni później w kopalni "Wirek" wstrząs określany jako "szóstka" poturbował 19 górników. 11 z nich pozostawiono w szpitalach na co najmniej kilka dni.

Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Wstrząsów wysokoenergetycznych rocznie notuje się na Śląsku powyżej tysiąca, z czego kilkaset o sile jak ten poniedziałkowy w Rudzie Śląskiej i wcześniejszy w Bytomiu. Ze względu na różne warunki geologiczne, niektóre z nich są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest następujące wskutek eksploatacji węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii.

d2gmgo2

Podziel się opinią

Share
d2gmgo2
d2gmgo2
Więcej tematów