Trwa ładowanie...

Sensacyjne znalezisko pod Starogardem Gdańskim

Sortowanie śmieci może się opłacać. Przekonali się o tym dwukrotnie pracownicy z Zakładu Utylizacji "Stary Las" pod Starogardem Gdańskim (woj. pomorskie). Podczas prowadzonych prac ziemnych odnaleziono średniowieczne naczynia gliniane, kłódki oraz krzesiwa.

Share
Sensacyjne znalezisko pod Starogardem Gdańskim
Źródło: Materiały prasowe, Fot: Zakład Utylizacji "Stary Las"
d1dfh87

- Mamy nadzieję na jak najszybsze przeprowadzenie badań ratowniczych dla zadokumentowania obiektów archeologicznych i ewentualnych innych zabytków ruchomych, by inwestycja mogła być kontynuowana - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

d1dfh87

Wszystkie znaleziska - naczynia gliniane, kłódki, bełt grotu kuszy oraz krzesiwa są datowane na tzw. pełne i późne średniowiecze, czyli okres od XIII do XV wieku. Wykonawca robót po dokonaniu odkrycia powiadomił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz wstrzymał prace budowlane. W miejscu znaleziska prowadzone są pierwsze prace nad biologiczną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych z możliwością ich suszenia. Znaleziska trafią niebawem do Muzeum Ziemi Kociewskiej. Nie wykluczone również, że podczas „wykopków” jak określają swoją pracę sami archeolodzy, dojdzie do kolejnych odkryć.

To nie jedyne tego typu znalezisko w „Starym Lesie” w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pod koniec maja pracownicy segregujący śmieci na taśmie zauważyli poduszkę, z której wysypywały się banknoty. Maszyna została zatrzymana, a pieniądze zebrane. Po ich przeliczeniu uzbierało się 68 tys. złotych. Zgodnie z przepisami rozporządzenia przekazano je następnego dnia do Starostwa Powiatowego. Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Rzeczy Znalezionych, mimo zainteresowania pieniądze nie znalazły jeszcze swojego właściciela.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1dfh87

Podziel się opinią

Share
d1dfh87
d1dfh87
Więcej tematów