Trwa ładowanie...
d4k4ayi

Sensacyjne znalezisko archeologiczne pod Lęborkiem

Sensacyjne znalezisko w Czarnówku (woj. pomorskie). Archeolodzy prowadzący pod Lęborkiem badania natrafili na bogato wyposażony pochówek. Znaleziono w nim paciorek w kształcie skarabeusza. W Polsce jest tylko pięć takich artefaktów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sensacyjne znalezisko archeologiczne pod Lęborkiem
(Muzeum w Lęborku)
d4k4ayi

Badania w podlęborskim Czarnówku prowadzone są od początków lat 70. Przez 35 lat stanowiskiem opiekowało się Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Od 2008 roku samodzielne badania prowadzi Muzeum w Lęborku. Badaczom od lat udaje się odnajdywać na tym stanowisku dużą ilość artefaktów, ale tegoroczne są prawdziwie wyjątkowe.

Odkryty grobowiec pochodzi z czasów tzw. Kultury Wielbarskiej, rozwijającej się na Pomorzu od I do V wieku naszej ery. Na stanowisku odnaleziono m.in. paciorki szklane i bursztynowe różnych typów (kształtów i kolorów), brązowe pierścienie będące również elementami kolii. Najciekawsze i unikatowe są natomiast miniaturowa, brązowa tarcza z widocznym imaczem oraz miniaturowy, brązowy grot włóczni. W grobach przynależących do tej kultury nie umieszczano broni, dlatego zachowane elementy pozwalają przybliżyć historię uzbrojenia tej epoki. Jeden z odnalezionych paciorków ma kształt skarabeusza.

- Może pochodzić z Egiptu, ale raczej jest naśladownictwem egipskich skarabeuszy wykonanym na terenie cesarstwa. To już ustalą egiptolodzy. Jest to piąty egzemplarz skarabeusza w Polsce, najlepiej zachowany oraz znaleziony najbardziej na północ - mówi Agnieszka Krzysiak, kierownik badań w Czarnówku, kustosz Muzeum w Lęborku.

d4k4ayi

Do tego typu odkryć dochodzi zazwyczaj podczas przygotowań do budowy nowych obiektów. Jednym z wymogów stawianych inwestorom jest przeprowadzenie badań terenowych. Wówczas zaprasza się archeologów, którzy sprawdzają kolejne warstwy ziemi i wydają stosowane polecenie. Taka właśnie sytuacja miała miejsce na początku lipca w Starym Lesie pod Starogardem Gdańskim.

Podczas prowadzonych na składowisku prac ziemnych odnaleziono naczynia gliniane, kłódki, bełt grotu kuszy oraz krzesiwa, pochodzące z pełnego i późnego średniowiecza. Wszystkie artefakty trafiły do Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4k4ayi

Podziel się opinią

Share

d4k4ayi

d4k4ayi
Więcej tematów