Trwa ładowanie...

Sensacyjne odkrycie archeologów. Rzymscy legioniści obecni 2 tys. lat temu na Kujawach

W okolicy wsi Gąski i Wierzbiczany na Kujawach znaleziono rzymskie artefakty sprzed ok. 2 tys lat. Wiele z nich po raz pierwszy odkryto poza granicami Cesarstwa Rzymskiego.

Sensacyjne odkrycie archeologów. Rzymscy legioniści obecni 2 tys. lat temu na KujawachŹródło: Agencja Gazeta, fot: Paweł Małecki
d2x2y0t
d2x2y0t

Na trop Rzymian na terenie Kujaw archeolodzy wpadli dzięki poszukiwaczom skarbów, którzy przekazali im znalezione przedmioty. To liczne przedmioty metalowe, w tym unikatowe zdobienia oporządzenia jeździeckiego oraz stroju rzymskich legionistów. Miały falliczny kształt. co według naukowców charakteryzuje je jako amulety.

- To pierwsze bardzo mocne dowody na faktyczną obecność rzymskich żołnierzy na obszarach dzisiejszej Polski - mówi cytowany przez RMF FM dr Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW, który dokonał ich identyfikacji. Za najcenniejszy artefakt uchodzi jednak pozłacana ozdoba pasa biodrowego. Przedstawia ona włócznię beneficiariusa, czyli wysokiego rangą oficera armii rzymskiej.

Do tej pory znaleziska na terenie Kujaw i wschodniej Wielkopolski potwierdzały obecność rzymskich kupców - przez ziemie polskie przebiegał przed wiekami szlak bursztynowy, a surowiec ten był wyjątkowo ceniony przez Rzymian. Odkryte artefakty wojskowe świadczą jednak o tym, że cesarstwo angażowało się również w miejscowe spory polityczne.

Jedną z teorii wyjaśniających znalezisko jest wzmianka o wsparciu militarnym, którego Rzym udzielił pod koniec I w. n.e. na prośbę Lugiów (Wandalów) walczących ze Swebami. Możliwe, że konflikt rozegrał się właśnie na Kujawach. - Z zapisów rzymskiego historyka Kasjusza Diona wynika, że cesarz Domicjan wysłał Lugiom na pomoc stu jeźdźców. Nie możemy wykluczyć, że niektóre z odkrytych przez nas zabytków należały do nich - mówi dla PAP dr Kontny, cytowany przez RMF FM.

d2x2y0t

Masz ciekawe zdjęcie, filmik lub newsa? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Zobacz też: najstarsza forteca na ziemiach polskich

d2x2y0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x2y0t
Więcej tematów