Trwa ładowanie...
ycipk-146rfc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sejm "przyjrzał się" szkolnym mundurkom

Wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem
LPR opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w
sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży rządowego projektu
nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która m.in. proponuje
możliwość wprowadzenia mundurków do szkół. Liga zwróciła się o
skierowanie projektu do Komisji Nadzwyczajnej "Solidarne Państwo".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm "przyjrzał się" szkolnym mundurkom
(PAP)
ycipk-146rfc

Propozycje zmian, jakie znalazły się w rządowym projekcie to m.in. wprowadzenie monitoringu w szkołach, obowiązek instalacji programów filtrujących w komputerach szkolnych oraz możliwość wprowadzenia mundurków. Po południu w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie tego projektu.

Projekt przewiduje też zagwarantowanie nauczycielom podczas pełnienia obowiązków służbowych ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych.

Zgodnie z projektem w szkołach ma być wprowadzony monitoring. Szkoły mogą zostać zobligowane do instalowania i aktualizowania w komputerach oprogramowania, zabezpieczającego przed dostępem w internecie "do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów". Minister mógłby nałożyć taki obowiązek tylko w przypadku, gdyby zagwarantował szkołom możliwość nieodpłatnego korzystania z oprogramowania zabezpieczającego.

ycipk-146rfc

W projekcie proponuje się również, aby dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców decydował o wprowadzeniu lub nie - mundurków dla uczniów. O tym jak mają wyglądać mundurki i kiedy uczniowie mają obowiązek je nosić, będą decydować wspólnie dyrektor i rada.

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zapowiedział, że LPR złoży poprawkę do projektu, zgodnie z którą mundurki miałyby być obligatoryjne w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Zgodnie z projektem, rady rodziców mają być obligatoryjnie tworzone w szkołach publicznych; rady pedagogiczne mają w szkole raz na cztery lata wybierać jeden podręcznik do danego przedmiotu.

Nowelizacja zakłada ponadto, że przygotowanie i przeprowadzanie egzaminów eksternistycznych przekazane ma zostać Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowym komisjom egzaminacyjnym.

ycipk-146rfc

Jednocześnie egzaminy eksternistyczne, jako sposób uzyskiwania świadectwa ukończenia szkoły, ograniczone będą tylko do szkół, które prowadzą kształcenie ogólne, czyli szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

W projekcie znalazły się także zapisy umożliwiające niepublicznym poradniom psychologiczno-pedagogicznym prowadzenie zajęć, mających na celu przygotowanie do nauki w szkole dzieci niepełnosprawnych (obecnie takie zajęcia mogą prowadzić tylko poradnie publiczne).

Zaproponowano również taką zmianę składu komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko kuratora oświaty, by wzmocnić głos administracji rządowej - ma być więcej przedstawicieli ministra edukacji i wojewody. Zwiększona ma też być rola organizacji harcerskich w życiu szkoły.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-146rfc

ycipk-146rfc
ycipk-146rfc