Trwa ładowanie...
d3qkkuq

Sebastian zabijał już w Niemczech. Orkan szaleje teraz nad Polską

Orkan o prędkości 150 km/h ma na koncie przynajmniej trzy ofiary śmiertelne. Szaleje nad naszym krajem blokując m.in. ruch promowy na bałtyckim wybrzeżu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sebastian zabijał już w Niemczech. Orkan szaleje teraz nad Polską
(PAP/Andrzej Grygiel)
d3qkkuq

Wiatr znad Niemiec uderzył w nas szerokim frontem. W Szczecinie osiągnął prędkość 86 km/h, we Wrocławiu 72 km/h a na południowym zachodzie Polski nawet 130 km/h. Nic dziwnego, że IMGW wydała ostrzeżenia I stopnia dla Bieszczad oraz Beskidu Niskiego.

Na południu trzeba się liczyć z silnym wiatrem o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, a w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu - donosi "Express Bydgoski".

*Zobacz także: Wiatr uniemożliwił lądowanie samolotu *

Nadejście Sebastiana jest niemile widziane. Orkan przede wszystkim zwiastuje szybkie nadejście zimy, tak jak masowo wylegające na bałtyckie plaże meduzy. Można uznać go zatem za pierwszy taki gwałtowny wicher w sezonie jesienno - zimowym. Ładna pogoda już była.

W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się podobnych orkanów. Najwięcej późną jesienią oraz zimą. Rodzą się one nad północnym Atlantykiem, gdzie pojawiają się głębokie układy niskiego ciśnienia znad Kanady i Stanów Zjednoczonych. O orkanach możemy mówić, gdy spada ono poniżej 980 hPa a wiatr osiąga prędkość 120 km/h.

d3qkkuq

Szalejący nad Polską wiatr oblicze pokazał 13 września. Na szczycie Brocken w środkowych Niemczech podmuchy osiągały prędkość nawet 150 km/h. Zrywał dachy, wyrywał drzewa z korzeniami i przyczynił się do śmierci trzech osób - dodaje dziennik.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d3qkkuq

Podziel się opinią

Share

d3qkkuq

d3qkkuq
Więcej tematów