Trwa ładowanie...

Scotland Yard ostrzega: oglądanie wideo z egzekucji dziennikarza może być przestępstwem

Scotland Yard ostrzegł mieszkańców Wielkiej Brytanii, że pobieranie, oglądanie lub rozpowszechnianie filmu z brutalnej egzekucji amerykańskiego dziennikarza w Syrii, może zostać uznane za przestępstwo.

Share
Scotland Yard ostrzega: oglądanie wideo z egzekucji dziennikarza może być przestępstwem
Źródło: AFP, Fot: Nicole Tung
d3s30qg

Jak napisał "The Guardian", fakt popełnienia przestępstwa przez oglądanie filmu z egzekucji, może wynikać z brytyjskiej ustawy przeciw terroryzmowi.

Przedstawiciele Twittera już zapewnili, że zrobią wszystko, by powstrzymać rozprzestrzenianie się brutalnych kadrów z nagrania oraz informacji z linkami prowadzącymi do niego.

d3s30qg

39-letni James Foley pracował w Syrii dla GlobalPost i agencji AFP, tworząc materiały wideo na temat toczącego się tam od 21 miesięcy konfliktu. Według świadka, reporter oraz jego kierowca i tłumacz zostali uprowadzeni przez uzbrojonych napastników 22 listopada ubiegłego roku w miejscowości Taftanaz, w prowincji Idlib. Porywacze zwolnili potem pomocników dziennikarza, jednak on sam przepadł bez wieści. Żadna ze stron konfliktu i operujących na terenie Syrii grup nie przyznawała się do przetrzymywania Foleya.

James Foley został zamordowany przez bojowników z Państwa Islamskiego. Wideo z brutalną sceną egzekucji dziennikarza, zatytułowane "Przesłanie dla Ameryki", umieszczono na internetowych portalach społecznościowych.

"To jest James Wright Foley, obywatel amerykański, obywatel waszego kraju. Dzisiaj wasze lotnictwo wojskowe atakuje nas w Iraku codziennie. Wasze naloty powodują ofiary wśród muzułmanów. Nie walczycie już z powstańcami. Jesteśmy armią islamską i państwem, które zostało zaakceptowane przez wielką liczbę muzułmanów na świecie" - mówi zamaskowany mężczyzna, który stoi obok dziennikarza. Następnie odcina głowę klęczącemu człowiekowi.

Przedstawiciele amerykańskich władz potwierdzili autentyczność nagrania. Rodzice dziennikarza także nie mają już wątpliwości, że ich syn został zamordowany.

Dżihadyści zagrozili też egzekucją kolejnego amerykańskiego dziennikarza, Stevena Sotloffa, który zaginął w Syrii w lipcu 2013 roku, jeśli lotnictwo USA nie zaprzestanie ataków na ich pozycje.

d3s30qg

Podziel się opinią

Share
d3s30qg
d3s30qg
Więcej tematów