ycipk-1oj0pf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Schetyna i Miller: Nowicka powinna wytłumaczyć sytuację

Wanda Nowicka powinna wytłumaczyć sytuację - tak wiceszef PO Grzegorz Schetyna odniósł się do doniesień, że kierowana przez Nowicką Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny otrzymywała pieniądze m.in. od międzynarodowej organizacji produkującej przyrządy stosowane przy aborcji. Wyjaśnienia sprawy domaga się również Leszek Miller.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Palikot i Wanda Nowicka
Janusz Palikot i Wanda Nowicka (PAP, Fot: Leszek Szymański)
ycipk-1oj0pf

- Uważam, że pani marszałek powinna wytłumaczyć tę sytuację. Jest Komisja Etyki, w parlamencie są inne zasady i tu wszystko musi być jawne i oczywiste - powiedział Schetyna dziennikarzom w sejmie.

W ten sposób odniósł się do informacji "Gościa Niedzielnego". Tygodnik dotarł do utajnionego wyroku w procesie, jaki Nowicka wytoczyła Joannie Najfeld za słowa, że Nowicka "znajduje się na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego", i ujawnił jego fragmenty: "Kierowana przez Wandę Nowicką organizacja (Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, przyp. red.) otrzymywała dotacje od wielu podmiotów, w tym także firmy G (...) i G (...) stanowiących część międzynarodowego koncernu farmaceutycznego G (...) produkującego środki antykoncepcyjne oraz międzynarodowej organizacji pozarządowej I (...) mającej na celu m.in. poprawę dostępności zdrowia reprodukcyjnego, w tym bezpiecznej aborcji oraz zajmującej się produkcją i dystrybucją aspiratorów i kaniuli - przyrządów przeznaczonych do wykonywania zabiegów przerywania ciąży. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (...) otrzymuje dotacje finansowe na podstawie stosownych umów zawieranych z darczyńcami. Z zapisów księgowych wynika, iż Federacja (...)
otrzymała w okresie od 2004 do 2009 r. od firmy G (...) kwotę 97 600 złotych a od organizacji I.. (...) w 2005 r. kwotę 37 003,00 złotych, zaś w 2007 r. w wysokości 138 253,25 złotych".

Schetyna w rozmowie z dziennikarzami zaprzeczył doniesieniom mediów, że Donald Tusk przekonywał klub PO do głosowania we wtorek na kandydaturę Nowickiej na wicemarszałka Sejmu, bo chce poparcia Ruchu Palikota dla zmian w KRUS.

ycipk-1oj0pf

- Nie było takiej mowy. Jest to kwestia zasad. Jeżeli umówiliśmy się, że jest pięciu wicemarszałków i każdy klub ma swojego przedstawiciela, to trzeba ustalić zasadę i autonomię decyzji klubowej - i tak się stało. Umów trzeba dotrzymywać - powiedział wiceszef PO.

Na uwagę, że w pierwszym głosowaniu Nowicka nie uzyskała niezbędnej większości głosów, Schetyna odparł: "Koniec wieńczy dzieło".

- Też się domagamy wyjaśnień, czy to nie jest klasyczny konflikt interesów. To rzecz dotycząca klubu Janusza Palikota i ten klub musi się z tym uporać. Nie sądzę, żeby znalazł się ktoś w sejmie, kto wystąpi z inicjatywą odwołania Nowickiej - powiedział Leszek Miller. - Musimy porozmawiać z panią wicemarszałek, nie chcemy być sędzią w nie naszej sprawie – dodał były premier.

Wyrok dotyczy procesu o pomówienie, jaki Nowicka wytoczyła katolickiej publicystce Joannie Najfeld za słowa, że Nowicka "znajduje się na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego". Najfeld wypowiedziała te słowa 13 lutego 2009 roku w programie TVN24, podczas dyskusji z Joanną Senyszyn. Wandzie Nowickiej przysługuje prawo do odwołania od wyroku - nie wyklucza, że to zrobi.

ycipk-1oj0pf
Polub WP Wiadomości
ycipk-1oj0pf
ycipk-1oj0pf