Trwa ładowanie...
d39yblg

Sanepid rozpoczyna wakacyjne kontrole pomorskich kąpielisk

• Obuchowska: przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego kontrolowana jest jakość wody
• Kontroli nie podlegają tzw. "miejsca wykorzystywane do kąpieli"
• Liczba legalnych kąpielisk w Polsce spada
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sanepid rozpoczyna wakacyjne kontrole pomorskich kąpielisk
(wikipedia.org, Fot: Radomil)
d39yblg

- Przed rozpoczęciem sezonu letniego jakość wody w kąpieliskach kontrolowana jest przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz czterokrotnie w trakcie trwania sezonu - przez organizatora kąpieliska. Po każdym badaniu wody właściwy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje ocenę o przydatności lub też nieprzydatności wody do kąpieli - mówi Wirtualnej Polsce Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Do tej pory skontrolowanych zostało 18 kąpielisk nadbałtyckich, w tym 11 trójmiejskich - wszystkie one zostały dopuszczone do użytkowania. Dostępne dla turystów są również plaże nad jeziorami Dębrzno, Szczytno, Rychnowskim i Garczynie. Zielone światło od urzędników otrzymało także malborskie kąpielisko nad Nogatem.

- Należy jednak pamiętać, że kąpielisk śródlądowych na terenie województwa pomorskiego jest zaledwie 12. Pozostałe to tzw. "miejsca wykorzystywane do kąpieli" - nie ma o nich informacji w serwisie, a głównie takie miejsca wykorzystywane są podczas wypoczynku dzieci i młodzieży - dodaje Obuchowska.

d39yblg

Jak wynika z raportu NIK, stan kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli w Polsce poprawia się z roku na rok. Jednocześnie liczba tych pierwszych zmalała o prawie 9 proc., a drugich - o 46 proc. Odstępowanie od tworzenia i prowadzenia tego typu miejsc spowodowane było wysokimi kosztami utrzymania. Związane są one przede wszystkim z koniecznością zapewnienia obecności ratowników oraz sprzętu ratowniczego i medycznego.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d39yblg

Podziel się opinią

Share

d39yblg

d39yblg
Więcej tematów