Trwa ładowanie...
ycipk-22bgni
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Samoobrona udziela "warunkowego poparcia" koalicji

V Krajowy Kongres Samoobrony, obradujący w Warszawie, wybrał wicepremiera, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera ponownie na stanowisko przewodniczącego partii. Kongres udzielił "warunkowego poparcia" dla koalicji rządowej. Lepper powiedział, że Samoobrona chce władzy i stanowisk, ponieważ - jak zaznaczył - nie można rządzić Polską bez władzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samoobrona udziela "warunkowego poparcia" koalicji
(PAP)
ycipk-22bgni

"Tylko Lepper ocalić Polskę może"

W Kongresie w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie wzięło udział ponad dwa tysiące delegatów i zaproszonych gości. Kongres wybrał 60-osobową Radę Krajową partii; był też kolejnym etapem przygotowań do wyborów samorządowych. Samoobrona do samorządów wystartuje z hasłem - "Praca i Samorządność".

Lepper był jedynym kandydatem na przewodniczącego. Za jego kandydaturą głosowało 2 tys. 150 delegatów, przeciw było 10. Wynik głosowania sala przyjęła owacją na stojąco. Nowy-stary przewodniczący otrzymał kwiaty i życzenia. Na początku Kongresu, dwoje dzieci wygłosiło wiersz dla szefa Samoobrony: "Tylko Lepper Polskę ocalić może, pomóż mu w tym Panie Boże". Wiersz został przyjęty huraganowymi brawami delegatów.

ycipk-22bgni

Kongres przyjął uchwałę "o partnerskim udziale koalicji", w której udzielił "warunkowego poparcia" koalicji rządowej PiS-Samoobrona-LPR. Delegaci wyrazili zaniepokojenie "odwlekaniem i blokowaniem obejmowania przez kandydatów Samoobrony stanowisk w administracji publicznej".

"Izolowanie naszych kadr od resortów siłowych, struktur dyplomatycznych oraz stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, to brak zaufania do Samoobrony i brak partnerstwa, który zagraża koalicji" - podkreślono w uchwale. Delegaci oczekują, że jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi bariery stawiane kandydatom Samoobrony przez PiS zostaną usunięte.

"My chcemy władzy"

My chcemy władzy, nie można rządzić Polską bez władzy. To rozsądne i logiczne - podkreślił Lepper. Jak ocenił, obecna koalicja musi naprawić wszystkie ogromne błędy poprzednich rządów. Poprzednie rządy prowadziły politykę antyludzką, antysocjalną. Samoobrona się z tym nigdy nie zgadza - dodał.

ycipk-22bgni

Lepper podkreślał wielokrotnie, że Samoobrony nie można utożsamiać z tym, że chce obsadzać stanowiska w administracji rządowej. Jak zaznaczył, poza przedstawicielami w TVP, jego ugrupowanie nie ma "swoich ludzi" w żadnej radzie nadzorczej i zarządzie spółek skarbu państwa. Nie będzie kupczenia stanowiskami. Chcemy realizacji programu. Stołki to sprawa wtórna. Dla nas najważniejsza jest Polska i Polacy - zapewnił.

Lepper przyznał też, że koalicja rządowa nie jest łatwa, ponieważ - jak ocenił - PiS nie jest łatwym partnerem. Ale los tak chciał, a my mamy program, który wyprowadzi Polskę z kryzysu - podkreślił. Jak ocenił, naród pokłada wielkie nadzieje w Samoobronie. Nie możemy zawieść ludzi. Za Samoobroną i Lepperem stoi polska bieda - dodał szef Samoobrony.

Opluwają nas, wytykają błędy, bo się nas boją - mówił z kolei o opozycji. Zapewnił, że jego partia zablokuje dalsze niszczenie kraju i wyjaśni wszystkie złodziejskie prywatyzacje. Kolejny raz zaatakował też liberałów, którzy - jego zdaniem - przez 16 lat niszczyli Polskę. "Dla liberałów prawo to pełne brzuchy i portfele" - zaznaczył.

Szef Samoobrony powiedział, że dla jego partii najważniejsze filary gospodarki to - budownictwo i rolnictwo. Dodał, że naród w krótkim czasie powinien odczuć poprawę dzięki rządom koalicji. Zagroził też, że jeśli budżet na kolejne lata będzie liberalny, to Samoobrona go nie poprze.

ycipk-22bgni

"Samoobrona i PiS chcą tego samego"

Do delegatów Kongresu list napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dbajmy o trwałość koalicji, bo to jest obecnie największa wartość - napisał w liście, odczytanym w jego imieniu przez ministra w Kancelarii Premiera Adama Lipińskiego.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że trwanie w koalicji nie oznacza porzucenia własnej tożsamości ideowo-politycznej. Szukajmy wspólnych celów, znajdujmy to, co nas łączy - apelował. Jestem pewien, że Samoobrona i PiS chcą tego samego - Polski zasobnej i sprawiedliwej - zaznaczył.

Lipiński powiedział PAP, że PiS jest otwarty na to, aby koalicja rządowa działała sprawnie i przetrwałą nie tylko najbliższe 3 lata, ale także kolejną kadencję Sejmu. Zdaniem eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego, Samoobrona i PiS wybrały pokój. Jak dodał, w koalicji jest coraz mniej tarć i sporów.

ycipk-22bgni

Lepper powiedział też kolejny raz, że Samoobrona sprzeciwia się obecności polskich wojsk w Iraku. Polscy chłopcy do polskich domów - apelował. Dodał, że jego partia opowiada się też za powstaniem Czworokąta Euroazjatyckiego - Niemiec, Francji, Rosji i Polski. Sąsiedzi muszą ze sobą współpracować, antyrosyjskie fobie są niepotrzebne- ocenił.

Delegaci przyjęli "Manifest Samorządowy", w którym opowiedzieli się za zwiększeniem możliwości finansowych samorządów oraz walką o większe fundusze unijne. Lepper apelował o udział w wyborach samorządowych.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-22bgni

ycipk-22bgni
ycipk-22bgni
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów