Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Dziecka chce zmiany zasad leczenia najmłodszych

Zmiany wyceny świadczeń ogólnostomatologicznych i psychiatrycznych dla najmłodszych i wyodrębnienia świadczeń skierowanych do dzieci - domaga się Rzecznik Praw Dziecka. Zakazana ma być również sprzedaż e-papierosów dzieciom oraz jakakolwiek ich reklama.

Share
Rzecznik Praw Dziecka chce zmiany zasad leczenia najmłodszych
Źródło: WP, Fot: Łukasz Szełemej
d11bra4

NFZ nadal nie stworzył koszyka usług medycznych dedykowanych wyłącznie dzieciom. Wprowadzenie rozdziału na zabiegi dla osób dorosłych oraz dzieci pozwoliłoby lepiej wydawać otrzymywane środki. Bardzo dobrym przykładem jest tomografia. Przeprowadzenie tego zabiegu u dziecka wymaga dodatkowo obecności anestezjologa i przeszkolonego personelu pielęgniarskiego, niewymagane u osób dorosłych.

- Brak specjalistów psychiatrii dziecięcej, niedofinansowanie świadczeń psychiatrycznych, długi czas oczekiwania na leczenie szpitalne czy umieszczanie w jednym oddziale dzieci z krańcowo odmiennymi rozpoznaniami – to najważniejsze luki systemu - wylicza Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

d11bra4

Czas oczekiwania na zwolnienie miejsca w dziecięcym oddziale psychiatrycznym zależny jest od placówki, którą wybiera pacjent. Najdłużej w kolejce postoją chętni do warszawskiego dziecięcego szpitala klinicznego. Tam wolne miejsce będą dopiero pod koniec grudnia. Do połowy października czekać muszą najmłodsi pacjenci Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Chętni do Poradni Psychologicznej dla Dzieci, działającej przy toruńskim szpitalu wojewódzkim muszą uzbroić się w cierpliwość. Pierwszy wolny termin to koniec października 2016.

- W tym momencie najważniejsza jest zmiana wyceny procedur stomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Wspólnie zamierzamy przekonać Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, że powinno nastąpić to jak najszybciej – wyjaśnia prof. Marian Zembala, Minister Zdrowia.

Równie trudna sytuacja dotyczy dziecięcej stomatologii. Kolejek nie ma w prywatnych gabinetach. W wypadku leczenia w placówkach publicznych, w Gdańsku trzeba czekać pięć tygodni w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym. W Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej pierwszy wolny termin to początek października.

Rząd stara się możliwie utrudnić handel elektronicznymi papierosami. Jak poinformował Minister Zdrowia wkrótce wejdą w życie przepisy zakazujące sprzedaży e-papierosów nieletnim oraz reklamowania tego typu środków.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d11bra4

Podziel się opinią

Share
d11bra4
d11bra4
Więcej tematów