Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do premiera. Chce zmian w programie "Rodzina 500+"

Marek Michalak chce, żeby 500+ było przyznawane także na pierwsze dziecko - w sytuacji, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1200 zł oraz gdy u dziecka stwierdzono lekki stopień niepełnosprawności.


Share
Rzecznik Praw Dziecka apeluje do premiera. Chce zmian w programie "Rodzina 500+"Źródło: 123RF.COM
d3qquls

- Dokonując analizy spraw wpływających do RPD dostrzegam problem trudnej sytuacji materialnej rodzin wychowujących jedno dziecko, które nie zostały objęte programem społecznym "Rodzina 500+" - czytamy w oświadczeniu RPD.

- Zapewnienie pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietnym i niepełnym, jest określonym w Konstytucji RP obowiązkiem władz publicznych - przypomina RPD i dodaje, że na szczególną uwagę zasługuje sytuacja samotnych rodziców z jednym dzieckiem, którzy nie otrzymują świadczenia wychowawczego z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego.

Nieznaczne przekroczenie progu dochodowego powoduje odmowę przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Dla samotnej matki zarabiającej niewiele więcej niż 1600 zł netto miesięcznie, kwota świadczenia jest niebagatelna. Rodzice jedynaków, którzy nie kwalifikują się do świadczenia, w listach do RPD podnoszą, że przyjęte kryterium dochodowe jest dla nich krzywdzące i prowadzi do naruszenia zasady równości.

d3qquls

Zobacz też:
W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Efekt 500+?
**

Już na etapie prac nad ustawą rzecznik wnioskował o objęcie prawem do świadczenia wychowawczego każdego dziecka w rodzinie, niezależnie od dochodu rodziny.

Ponadto RPD postulował rozważenie możliwości poszerzenia zakresu podmiotowego ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci na pełnoletnie dzieci uczące się, tak by był on zgodny z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

d3qquls

- Program „Rodzina 500+” ma gwarantować regularne wsparcie rodziców wychowujących dzieci, ale pomija tych, którzy nieznacznie przekraczają próg dochodowy uprawniający do świadczeń na jedyne dziecko. Dla rodziców z jednym dzieckiem wykluczonych z programu „Rodzina 500+”, jego wychowanie i przygotowanie do życia również wiąże się ze znacznym obciążeniem finansowym, zostają oni jednak pozbawieni pomocy ze strony państwa - ocenia Marek Michalak i podkreśla, że samotni rodzice podejmujący starania samodzielnego utrzymania dzieci, nieznacznie przekraczający próg dochodowy, nie mogą liczyć na żadną pomoc z pozaubezpieczeniowego systemu wsparcia rodzin.
Z pełnym tekstem oświadczenia można zapoznać się na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

Tymczasem Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przekonuje, że skala problemu nie jest tak duża, jak twierdzi RPD. Na Twitterze przedstawił wyliczenia, z których wynika, że program obejmuje 608 tys. rodzin, w których jest samotny rodzic. Wychowuje się w nich 854 tys. dzieci. Trafia do nich 5,1 mld zł rocznie, co stanowi 21 proc. wszystkich przeznaczonych na realizację programu środków.

d3qquls
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qquls
d3qquls
Więcej tematów