Trwa ładowanie...
d2sysa5

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ atakuje Mateusza Morawieckiego. "Zabił w sobie człowieka"

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa opublikowała na Facebooku wpis, w którym odnosi się do artykułu premiera Mateusza Morawieckiego na portalu "Politico". Jej zdaniem tekst oparty jest na "fałszywych tezach".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa (East News)
d2sysa5

Zdaniem Zacharowej, Morawiecki jest "pozwolił sobie na podanie w wątpliwość wkładu Związku Radzieckiego w uratowanie świata przed nazizmem, gwiżdżąc na rezultaty trybunału w Norymberdze".

"Poświęcając artykuł Holokaustowi, premier Polski czyni jego główną istotą kilka fałszywych tez. Jedna z nich, centralna, dotyczy '45 lat okupacji sowieckiej, która kosztowała życie milionów ludzi'. Kłamstwo i manipulacja stały się wiernymi współautorami polskich polityków dyskutujących na temat II wojny światowej" - można przeczytać we wpisie Zacharowej.

Według niej po II wojnie światowej ZSRR "przystąpił do realizacji szerokiego programu odbudowy gospodarki" Polski i jego władze "działały bezinteresownie, niekiedy poświęcając własne interesy". Zdaniem rosyjskiej urzędniczki, Polska otrzymała Ziemie Odzyskane i znalazła się wśród państw założycielskich ONZ dzięki ZSRR.

d2sysa5

Zobacz też: PiS ma powody do niepokoju. Najnowszy sondaż partyjny dla WP

"Inne straszne kłamstwo Morawieckiego polega na twierdzeniu, że Armia Czerwona w zasadzie 'nie wyzwalała' Warszawy - dodaje Zacharowa. "Ale i to nie jest dno. Poza granicą dobra i zła jest zdanie, że 'choć Armia Czerwona ostatecznie wyzwoliła obóz Auschwitz (Zacharowa używa nazwy Oświęcim - przyp. ted.), to obóz mógł być oswobodzony już pół roku wcześniej'" - podkreśliła.

d2sysa5

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ przywołała również "nieco realnych faktów z odwołaniem się do polskich przywódców". Jak podaje Maria Zacharowa, gen. Zygmunt Berling miał jesienią 1943 roku rzekomo przesłać słowa wdzięczności dla Józefa Stalina. Mowa m.in. o wdzięczności za otaczanie troską Armii Polskiej w ZSRR i za "realizację naszego marzenia, by brać udział w walce przeciwko niemieckim ciemiężycielom Polski".

Zacharowa ocenia, że artykuł Morawieckiego jest "kolejną próbą pisania na nowo historii II wojny światowej". Na koniec opatrzyła swój wpis komentarzem: "To nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo: cztery strony, którymi premier Polski zabił w sobie człowieka".

Mateusz Morawiecki dla "Politico". "Putin pomija milczeniem wojskową agresję Moskwy nie tylko wobec Polski"

Artykuł szefa polskiego rządu został opublikowany na portalu "Politico" przed 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Mateusz Morawiecki przedstawił szereg argumentów, które potwierdzają tezę, że "Rosja znowu podejmuje próby przedstawiania Związku Radzieckiego jako wyzwoliciela, który uwolnił świat od nazizmu".

d2sysa5

Zdaniem polskiego premiera, przedstawiając znowu Związek Radziecki jako wyzwoliciela, "rosyjski prezydent Władimir Putin pomija milczeniem wojskową agresję Moskwy nie tylko wobec Polski, ale także wobec krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii w czerwcu 1940 r. i decyzję o sprowokowaniu 'wojny zimowej' z Finlandią, trwającej od listopada 1939 do marca 1940 r.".

"Podejmowane ostatnio próby odmalowywania Polski jako sprawcy, a nie ofiary, nie będą tolerowane - zapewnia Morawiecki i dodaje: "kiedy świat obchodzi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię".

"Wziąwszy pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się dziś przed fałszywymi narracjami, które usiłuje się nam sprzedać" - czytamy w tekście Mateusza Morawieckiego.

d2sysa5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2sysa5

d2sysa5
d2sysa5
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów