ycipk-2ihm77
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pomoc

Rząd zapewni pomoc dla rolnictwa dotkniętego suszą

Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Jarosław Kaczyński powiedział, że rząd przygotowuje, na wniosek Ministerstwa Rolnictwa, specjalne działania pomocowe dla rolników, w związku z katastrofalną suszą w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd zapewni pomoc dla rolnictwa dotkniętego suszą
(WP.PL, Fot: mg)
ycipk-2ihm77

Premier powiedział, że powodem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów jest susza, która coraz bardziej daje się we znaki przede wszystkim rolnictu. W rolnictwie zaczyna już prowadzić do poważnych strat. Państwo musi oczywiście na to odpowiedzieć. Został przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa, przez pana Leppera odpowiedni projetk, który dzisiaj rozważaliśmy z udziałem ministra finansów - jego aspekty finasowe, organizacyjne, a tkaże prawne. Jest także kwestia oszacownia ostatecznego strat. Będziemy te sprawy analizować jeszcze do poniedziałku. W poniedziałek Rada Ministrów, w tzw. trybie obiegowym podejmie w tej kwestii decyzję.

Będzie to z pewnością decyzja pozytywna - powiedział premier.

Minister Lepper stwierdził, że skutki suszy widać gołym okiem. Lepper przedstawił projekt pomocy doraźnej dla rolników, czyli pomocy socjalnej. Trwa szacowanie szkód. Susza jest procesem kroczącym, dlatego w tej chwili Ministerstwo Rolnictwa wyasygnuje 100 mln złotych na pomoc doraźną (po 1000 zł dla każdego gospodarstwa). Poza tym przewidywana jest pomoc w postaci 1 tony zboża na gospodarstwo hodowlane oraz dopłaty do materiału siewnego.

ycipk-2ihm77

Wicepremier Lepper wyjaśniał również sprawę dopłat bezpośrednich dla rolników. W tej chwili jest ocenianie i sprawdzanie wniosków, a dopłaty ruszą od 1 grudnia- powiedział Lepper. Dla gospodarstw najbardziej dotkniętych suszą dopłaty dla rolników będą wypłacane w pierwszej kolejności.

Problemy klęski suszy spowodowały wysunięcie przez ministra finansów wniosku o wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dla rolników, które będą dotyczyć klęsk żywiołowych. Resort będzie wnioskował również o pomoc z Unii.

W najbliższych dniach zapadną rządowe decyzje szczegółowe dotyczące pomocy dla rolników.

Według resortu rolnictwa, uprawy zmniejszyły się już o kilkadziesiąt procent, natomiast GUS zapowiada spadek zbiorów o 3,7%. Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper zapowiedział uruchomienie w związku z suszą pomocy socjalnej z pieniędzy wygospodarowanych w ministerstwie rolnictwa, w kwocie ponad 100 mln zł.

ycipk-2ihm77

O jak najszybsze zajęcie się problemem suszy w Polsce zaapelowała do rządu Platforma Obywatelska. PO zaproponowała m.in., by rolnikom objętym suszą jak najszybciej wypłacić dopłaty bezpośrednie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2ihm77

ycipk-2ihm77
ycipk-2ihm77