Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pomoc
28-07-2006 (10:30)

Rząd zapewni pomoc dla rolnictwa dotkniętego suszą

Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Jarosław Kaczyński powiedział, że rząd przygotowuje, na wniosek Ministerstwa Rolnictwa, specjalne działania pomocowe dla rolników, w związku z katastrofalną suszą w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd zapewni pomoc dla rolnictwa dotkniętego suszą
(WP.PL, Fot: mg)
WP

Premier powiedział, że powodem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów jest susza, która coraz bardziej daje się we znaki przede wszystkim rolnictu. W rolnictwie zaczyna już prowadzić do poważnych strat. Państwo musi oczywiście na to odpowiedzieć. Został przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa, przez pana Leppera odpowiedni projetk, który dzisiaj rozważaliśmy z udziałem ministra finansów - jego aspekty finasowe, organizacyjne, a tkaże prawne. Jest także kwestia oszacownia ostatecznego strat. Będziemy te sprawy analizować jeszcze do poniedziałku. W poniedziałek Rada Ministrów, w tzw. trybie obiegowym podejmie w tej kwestii decyzję.

Będzie to z pewnością decyzja pozytywna - powiedział premier.

Minister Lepper stwierdził, że skutki suszy widać gołym okiem. Lepper przedstawił projekt pomocy doraźnej dla rolników, czyli pomocy socjalnej. Trwa szacowanie szkód. Susza jest procesem kroczącym, dlatego w tej chwili Ministerstwo Rolnictwa wyasygnuje 100 mln złotych na pomoc doraźną (po 1000 zł dla każdego gospodarstwa). Poza tym przewidywana jest pomoc w postaci 1 tony zboża na gospodarstwo hodowlane oraz dopłaty do materiału siewnego.

WP

Wicepremier Lepper wyjaśniał również sprawę dopłat bezpośrednich dla rolników. W tej chwili jest ocenianie i sprawdzanie wniosków, a dopłaty ruszą od 1 grudnia- powiedział Lepper. Dla gospodarstw najbardziej dotkniętych suszą dopłaty dla rolników będą wypłacane w pierwszej kolejności.

Problemy klęski suszy spowodowały wysunięcie przez ministra finansów wniosku o wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dla rolników, które będą dotyczyć klęsk żywiołowych. Resort będzie wnioskował również o pomoc z Unii.

W najbliższych dniach zapadną rządowe decyzje szczegółowe dotyczące pomocy dla rolników.

Według resortu rolnictwa, uprawy zmniejszyły się już o kilkadziesiąt procent, natomiast GUS zapowiada spadek zbiorów o 3,7%. Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper zapowiedział uruchomienie w związku z suszą pomocy socjalnej z pieniędzy wygospodarowanych w ministerstwie rolnictwa, w kwocie ponad 100 mln zł.

WP

O jak najszybsze zajęcie się problemem suszy w Polsce zaapelowała do rządu Platforma Obywatelska. PO zaproponowała m.in., by rolnikom objętym suszą jak najszybciej wypłacić dopłaty bezpośrednie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP