Trwa ładowanie...

Rząd wesprze budowę superszpitala w Gdańsku

Rada Ministrów podjęła decyzję o dofinansowaniu budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku kwotą ponad 596 mln złotych. W nowym szpitalu znajdzie się m.in. miejsce dla onkologii i kardiochirurgii. Planowane zakończenie inwestycji to rok 2020.
Share
Rząd wesprze budowę superszpitala w Gdańsku
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
dsgpebo

O powołaniu nowego szpitala mówiło się już od dawna. Prace przy jego budowie miały rozpocząć się w styczniu ubiegłego roku. Jednak Ministerstwo Zdrowia mimo początkowej zgody wycofało się z pierwotnych zamierzeń. Wówczas władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego chciały wybudować obiekt własnymi siłami, zaciągając kredyt. Jednocześnie nie zawieszały rozmów z ministerstwem. Ostatecznie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie połączone z ukończonym budynkiem Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI). Ma się składać z czterech budynków i liczyć 688 łóżek.

- Bardzo dobrze, że budują. W końcu przeniosą się z tych starych poniemieckich gmachów do nowoczesnego szpitala. Przyjemniej będzie się pracować, a mi leczyć – mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Wrzos, pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Do nowego budynku mają przenieść się m.in. klinki internistyczne – nadciśnienia, kardiologii oraz nefrologii. Łącznie ponad dwadzieścia specjalności. Pacjenci po cichu liczą, że przenosiny pozwolą na skrócenie kolejek do specjalistów. Obecnie pierwsze wolne terminy konsultacji w Poradni Diabetologicznej to początek kwietnia przyszłego roku. Do nefrologa w UCK poczekamy miesiąc krócej.

dsgpebo

- Mamy już przygotowaną działkę pod budowę obiektu, który powstanie na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed, przy ul. Dębinki w Gdańsku — mówi prof. Marek Langowski, kanclerz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Budowa nowego szpitala powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. Składać się będzie z dwóch etapów. W pierwszej kolejności wybudowane zostaną gmachy klinik położniczo-ginekologicznych, kardiochirurgii z naczyniówką oraz Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, Kliniki Dermatologii oraz Kliniki Onkologii i Radioterapii (z bunkrem). Drugi etap rozpocznie się, gdy budynki zajmowane obecnie przez te kliniki zostaną wyburzone.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kolejna inwestycja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Cztery lata temu otwarto tutaj Centrum Medycyny Inwazyjnej. Warta 500 mln zł placówka jest obecnie jednym z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. To tutaj ze złamania nogi leczył się Lech Wałęsa, a badaniom został poddany gen. Czesław Kiszczak.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dsgpebo

Podziel się opinią

Share
dsgpebo
dsgpebo
Więcej tematów