Trwa ładowanie...

Rząd domaga się pilnych wyjaśnień od państwowego instytutu. W tle spotkanie Agaty Dudy z oskarżonym o szpiegostwo

Po publikacji Wirtualnej Polski Janusz Cieszyński, odpowiedzialny w rządzie za cyfryzację i cyberbezpieczeństwo, zażądał od kierownictwa Państwowego Instytutu Badawczego NASK wyjaśnienia, jak doszło do zatrudnienia kobiety związanej z Mateuszem Piskorskim. Najprawdopodobniej dziś zostanie odwołana z rady nadzorczej jednej ze spółek kontrolowanych przez państwo.

Mariusz Kamiński oraz Janusz Cieszyński będą starali się dociec, jak to możliwe, że kobieta blisko związana z oskarżonym o szpiegostwo mężczyzną pracowała w spółkach z grupy NASK Mariusz Kamiński oraz Janusz Cieszyński będą starali się dociec, jak to możliwe, że kobieta blisko związana z oskarżonym o szpiegostwo mężczyzną pracowała w spółkach z grupy NASK Źródło: PAP, fot: PAP/Paweł Supernak, Pawe� Supernak
d2fo0u9
d2fo0u9

Potwierdza nam to sam Cieszyński. Przyznaje, że sprawę traktuje jako pilną.

Chodzi o Ewę Bartosiewicz, o której w WP pisaliśmy w niedzielę.

To była żona Mateusza Piskorskiego, oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Właśnie ona zaproponowała Piskorskiego do tłumaczenia wystąpienia pierwszej damy Agaty Dudy podczas spotkania z uchodźcami w ośrodku w Brańszczyku.

Kobieta od lat jest związana z państwową grupą NASK.

d2fo0u9

Dla spółki zależnej od instytutu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w polskim internecie - NASK SA (nadzór nad tą spółką sprawuje NASK Państwowy Instytut Badawczy) - od 21 września 2020 r. świadczyła usługi prawne jako radca prawny. Od 24 sierpnia 2021 r. była zaś kierownikiem zespołu prawnego w spółce.

Współpracę zakończono 15 grudnia 2021 r., a umowa skończyła się wraz z końcem 2021 roku.

Prawdopodobne odwołanie

Ewa Bartosiewicz nadal jest jednak członkiem rady nadzorczej innej spółki zależnej od NASK - Mana Solid Invest (to spółka nieruchomościowa - budowała ona budynki m.in. dla państwowego instytutu badawczego). Została nawet wybrana przewodniczącą rady nadzorczej. Jest tam od 29 listopada 2019 r.

Z naszych informacji wynika, że najprawdopodobniej dziś zostanie odwołana z organu nadzoru spółki.

d2fo0u9

W rządzie - gdy dowiedziano się, że to właśnie Ewa Bartosiewicz odpowiada za zaproszenie Mateusza Piskorskiego, swojego byłego męża, na spotkanie z pierwszą damą - zawrzało.

Część członków gabinetu zastanawia się, jak to możliwe, że przez tak długi czas kobieta związana z oskarżonym o szpiegostwo na rzecz Rosji mężczyzną pracowała w państwowych podmiotach.

Stąd żądanie wyjaśnień od kierownictwa instytutu, który te podmioty nadzoruje.

Brak poczucia winy

Sam NASK nie ma sobie nic do zarzucenia.

d2fo0u9

W odpowiedzi na nasze liczne pytania instytut wydał oświadczenie, z którego wynika - w największym skrócie - że instytut za nic nie odpowiadał.

Decyzję o zatrudnieniu w NASK SA podjął zarząd spółki zależnej (czyli właśnie NASK SA), a powołanie Bartosiewicz do rady nadzorczej Mana Solid Invest "odbyło się w zgodzie z ładem korporacyjnym".

"Zdecydowanie odrzucamy próby wykorzystywania nie związanej (pisownia oryginalna - red.) z NASK PIB aktywności p. Bartosiewicz do formułowania zarzutów o braku właściwego nadzoru właścicielskiego nad spółkami zależnymi" - twierdzi NASK w wydanym oświadczeniu.

d2fo0u9

Szymon Jadczak

Szymon.Jadczak@grupawp.pl

Patryk Słowik

Patryk.Slowik@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fo0u9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2fo0u9
Więcej tematów