ycipk-45r2i2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

RPO: w Myślenicach ONR propagowało faszyzm

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do krakowskiej prokuratury apelacyjnej w sprawie umorzenia postępowania dotyczącego demonstracji zorganizowanej przez członków Obozu Radykalno Narodowego (ONR) 30 czerwca 2007 r. w Myślenicach, w 71. rocznicę zamieszek antyżydowskich. Jak wynika z pisma rzecznika, RPO wszczął w tej sprawie czynności z urzędu, po tym jak Prokuratura Rejonowa w Myślenicach umorzyła postępowanie przygotowawcze. Wątpliwości RPO budzi umorzenie sprawy w zakresie propagowania treści faszystowskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
RPO: w Myślenicach ONR propagowało faszyzm
(PAP)
ycipk-45r2i2

"W trakcie tego postępowania ustalono między innymi, że uczestnicy demonstracji wznosili okrzyki 'Żydzi do Izraela!', 'Nie będzie Żyd pluł nam w twarz!'; prezentowali także na Rynku w Myślenicach gest pozdrowienia używany między innymi przez nazistów - podniesionej prawej ręki" - zaznaczono w piśmie.

Jak dodano, o ile decyzja o umorzeniu "nie nasuwa uwag w zakresie, w jakim dotyczyła przestępstwa znieważenia osób narodowości żydowskiej z powodu ich przynależności narodowościowej", o tyle budzi wątpliwości w zakresie dotyczącym przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego dotyczącego propagowania treści faszystowskich.

"W uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu prokurator wywiódł bowiem, iż gest podniesienia prawej ręki do góry to tzw. salut rzymski, używany w różnych okresach historii, w tym także w II Rzeczpospolitej przez członków i sympatyków Narodowej Demokracji. W tym kontekście za wiarygodne zostały uznane zeznania uczestników demonstracji wskazujących, iż wykonując ten gest odwoływali się do tradycji endeckich i nie było ich zamiarem propagowanie faszyzmu. Z rozumowaniem powyższym nie można się zgodzić" - podkreślono w piśmie.

ycipk-45r2i2

Jak dodano, dla przeważającej większości Polaków gest podniesienia prawej ręki jest kojarzony jednoznacznie z pozdrowieniem używanym przez nazistów - "w tym podczas ponad pięcioletniej okupacji Polski". "Gest ten w dalszym ciągu wywołuje reminiscencje zbrodni dokonanych na Narodzie Polskim. Nie sposób zatem przyjąć bez zastrzeżeń tłumaczeń osób, publicznie pozdrawiających się 'salutem rzymskim', iż nie jest ich celem propagowanie faszyzmu" - zaznaczono.

Według RPO świadczy o tym też fakt, że demonstracja odbyła się w rocznicę "wyprawy myślenickiej" zorganizowanej przez Adama Doboszyńskiego w 1936 r., w trakcie której doszło do aktów prześladowania ludności żydowskiej. Bojówki pod jego kierownictwem i pod hasłami antysemickimi opanowały wówczas zbrojnie na kilka godzin Myślenice, rozbrojono posterunek policji i zerwano kable telefoniczne. W sklepach żydowskich stłuczono szyby wystawowe, a towary wyniesiono na rynek i podpalono.

"Warto w tym miejscu zauważyć, iż antysemityzm, przy zachowaniu wszelkich proporcji, stanowił wspólny rys nazizmu niemieckiego i polskiej endecji" - zaznaczono w piśmie skierowanym do prokuratury.

Dlatego RPO zwrócił się do krakowskiej prokuratury o akt przedmiotowego postępowania oraz o poinformowanie go o zajętym stanowisku i ewentualnie podjętych działaniach.

ycipk-45r2i2
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-45r2i2

ycipk-45r2i2
ycipk-45r2i2