Trwa ładowanie...
Artykuł powstał we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach.

Rozwijaj firmę i siebie. Pozyskaj dofinansowanie do wysokiej jakości szkoleń i usług doradczych

Szkolenia i doradztwo dla właścicieli i pracowników firm – także tych jednoosobowych, dofinansowane ze środków UE nawet w 80%. Wybrane z bazy lub „szyte na miarę”. Prowadzone tylko przez kompetentne i sprawdzone firmy. Jak skorzystać z oferty?

Share
Rozwijaj firmę i siebie. Pozyskaj dofinansowanie do wysokiej jakości szkoleń i usług doradczychŹródło: Improdex
d2s1twz

Firma Improdex w Czechowicach-Dziedzicach zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych, budując komponenty m.in. dla branży motoryzacyjnej, elektrotechnicznej czy AGD. Działa od ponad 25 lat i w tym czasie z małej firmy garażowej stała się prężnym przedsiębiorstwem, współpracującym z największymi kontrahentami.

Dwa lata temu zarząd zdecydował się na skorzystanie z możliwości, jakie daje Podmiotowy System Finansowania, czyli mechanizm dofinansowania usług rozwojowych (szkoleń i doradztwa) dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich pracowników. Od tego czasu przeszkolono kilkudziesięciu pracowników firmy na różnych stanowiskach – od operatorów maszyn po menadżerów.

Nawet 100 tysięcy złotych dofinansowania

– Chcieliśmy nie tylko zwiększyć nasz potencjał i konkurencyjność dla klientów, ale też dać pracownikom możliwość rozwoju – mówi Stefan Bułka, prezes zarządu firmy. Jak dodaje, na rynku pracownika, jaki panował w Polsce przed pandemią COVID-19, takie dodatkowe bonusy były koniecznością.

d2s1twz

– Nasze możliwości podnoszenia wynagrodzeń są siłą rzeczy ograniczone, gdyż aby wygrać nowe projekty dla dużych odbiorców, każdorazowo startujemy w konkursach, gdzie obok doświadczenia, potencjału technicznego, na końcu decyduje cena. Dzięki szkoleniom pracownicy czuli się docenieni i otrzymali możliwości rozwoju, mogli też liczyć na zmianę stanowiska na inne, lepsze, w ramach większych czy mniejszych awansów wewnątrz firmy – kontynuuje Stefan Bułka.

W przypadku Improdexu wkład własny wynosił około 30 procent kosztów szkoleń.

To wsparcie zawsze wyliczane jest indywidualnie, pod uwagę brane są m.in. takie czynniki, jak branża, wiek uczestników, ich wykształcenie czy poziom kwalifikacji.

Wysokość dofinansowania, to maksymalnie 80 procent kosztów. W ramach jednego projektu jedno przedsiębiorstwo może dostać wsparcie na sfinansowanie łącznych wydatków do wysokości 100 tysięcy złotych.

Improdex
Źródło: Improdex

Podmiotowy System Finansowania – jak to działa?

Z oferty mogą skorzystać właściciele firm (również samozatrudnieni) oraz pracownicy firm sektora MŚP – także wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

d2s1twz

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z dofinansowania, najpierw sam wybiera odpowiadające mu szkolenie czy inną usługę z Bazy Usług Rozwojowych, umieszczonej na stronie https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/.

Można też umieścić ogłoszenie o zapotrzebowaniu na indywidualną usługę odpowiadającą konkretnym potrzebom danej firmy.

Najbardziej popularne są oczywiście same szkolenia. Ich tematyka jest bardzo szeroka – od informatycznych po kosmetyczne, księgowe, specjalistyczne i techniczne.

Stefan Bułka z firmy Improdex podkreśla wysoką jakość tej oferty:

d2s1twz

– W naszym przypadku są to szkolenia wysokospecjalistyczne. Tutaj nie da się stworzyć szkolenia ad hoc tylko dlatego, że jest na nie popyt. To rzeczywiście musi być firma, której trenerzy mają wszystkie potrzebne certyfikaty i kompetencje – zauważa.

WP, WUP
Źródło: WP, WUP

Kolejny krok?

Trzeba złożyć elektronicznie wniosek w ramach naboru ogłoszonego przez tzw. operatora. Operatorzy to instytucje wybrane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, które rekrutują przedsiębiorców i podpisują z nimi umowy na dofinansowanie.

Dane kontaktowe do nich, terminy naborów oraz informacje o projektach dostępnych dla firm z terenu województwa śląskiego można znaleźć na stronie https://rpo.wup-katowice.pl/czytaj/dofinansowanie_na_szkolenia_dla_firm_i_pracownikow.

d2s1twz

Pieniądze na dofinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Województwo śląskie pozyskało największą pulę środków na realizację PSF w obecnej perspektywie wdrażania funduszy unijnych. Warto z nich skorzystać.

WUP
Źródło: WUP
d2s1twz

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s1twz
Więcej tematów