ycipk-awkm16
ycipk-awkm16
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
spotkanie

Rozpoczął się szczyt przywódców G-8

Szczyt przywódców państw G-8, siedmiu
najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji, rozpoczął się
od nieformalnej kolacji, którą prezydent
Władimir Putin z małżonką Ludmiłą podejmują gości w
podpetersburskim Peterhofie, zwanym rosyjskim Wersalem. Spotkania
merytoryczne odbędą się w niedzielę i poniedziałek w pobliskim
Strielnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-awkm16
Podziel się

Zobacz także galerię:
Szczyt G8 w Petersburgu

W kolacji biorą udział przywódcy G-8, premier sprawującej obecnie przewodnictwo w UE Finlandii Matti Vanhanen i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz ich małżonki.

ycipk-awkm16

Harmonogram obrad przewiduje omówienie trzech tematów, które Rosja uczyniła priorytetami swojego przewodnictwa w G-8, są to: bezpieczeństwo energetyczne, edukacja i walki z chorobami zakaźnymi.

Przywódcy Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, W.Brytanii, Włoch i Rosji będą też rozmawiać o najważniejszych problemach współczesnego świata, w tym kwestiach walki z terroryzmem, konfliktach regionalnych i nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej. Oczekuje się, że tę część dyskusji zdominuje sytuacja w Libanie, dossier atomowe Iranu, wojna w Iraku i próby rakietowe Korei Północnej.

Najważniejszym dokumentem, który przyjmą liderzy "Ósemki", będzie "plan działania" w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Dokument ten - podobnie jak komunikat końcowy szczytu - już uzgodniono, jednak jest utrzymywany w tajemnicy. Zostanie upubliczniony dopiero w poniedziałek rano.

Według rosyjskich mediów nic nie wskazuje na to, aby w sprawach tych Rosji udało się nakłonić partnerów z G-8 do zasadniczych ustępstw. "Plan działania" - ich zdaniem - będzie raczej mieć jedynie deklaratywny charakter.

ycipk-awkm16

Kością niezgody pozostają tu problemy gazu ziemnego. Głoszona przez Putina koncepcja bezpieczeństwa energetycznego zakłada m.in. monopolizację dostaw gazu przy długoterminowych kontraktach, czemu sprzeciwia się Unia Europejska, największy odbiorca rosyjskiego błękitnego paliwa. UE chce, aby Rosja dopuściła zagranicznych inwestorów do swoich złóż gazowych i infrastruktury transportowej. Na to z kolei nie zgadza się Moskwa.

Wśród oficjalnych uczestników szczytu obok premiera Finlandii i szefa Komisji Europejskiej są także przywódcy Kazachstanu, Republiki Południowej Afryki, Meksyku, Konga, Brazylii, Chin i Indii.

W rozmowach wezmą udział również szefowie ONZ, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, UNESCO, Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Banku Światowego i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wśród wielkich nieobecnych rosyjskie media wymieniają przywódców Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Światowej Organizacji Handlu (WTO), którzy zwykle byli zapraszani na te fora. Nie wiadomo, dlaczego tym razem zostali pominięci.

Osobny program przewidziano dla małżonek przywódców państw G-8. Obejmuje on m.in. okrągły stół na temat edukacji oraz spotkanie z rosyjskimi przedstawicielami świata kultury i sztuki.

ycipk-awkm16

Kompleks w Strielnie nad Zatoką Fińską, 15 km na zachód od Petersburga, liczy wraz z parkiem 200 ha. Uczestnicy szczytu będą się po nim przemieszczać specjalnie kupionymi na tę okazję pojazdami elektrycznymi.

Przywódcy uczestniczący w szczycie mieszkają w 20 posesjach o powierzchni 1200 m kw. każda. Na parterze znajduje się marmurowa sala ozdobiona ciętymi kwiatami i jadalnia na 12 osób, goście mają też do dyspozycji saunę i basen. Na pierwszym piętrze jest pięć sypialni z łóżkami o wymiarach 2x2 m. Każda posesja jest wyposażona w 13 toalet.

Jeśli posesje nie są zajmowane przez państwowych gości, można je wynajmować. Cena jednej wynosi 2500 dol. za dobę.

Małgorzata Wyrzykowska

ycipk-awkm16
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-awkm16

ycipk-awkm16
ycipk-awkm16