Trwa ładowanie...
różaniec

"Różaniec do granic" odbędzie się również na wodzie

Dziś rusza akcja "Różaniec do Granic". Okazuje się, że modlitwy odbędą się nie tylko na granicy Polski. Część uczestników będzie modliła się podczas rejsu statkiem pasażerskim po Zalewie Wiślanym, a także spływów rzekami w kajakach i na turystycznych katamaranach.

Share
"Różaniec do granic" odbędzie się również na wodzie
Źródło: PAP
d1mb7qe

Zorganizowana w 22 przygranicznych diecezjach w kraju inicjatywa "Różaniec do granic", podczas której odbędą się modlitwy o pokój dla Polski i całego świata, ma mieć wszędzie taki sam harmonogram. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach stacyjnych o godz. 10.30, aby wysłuchać konferencji maryjnej, a potem wziąć udział we mszy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Stamtąd wyruszą do wyznaczonych "stref modlitwy", w których o godz. 14 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

Dla części osób, które zgromadzą się w elbląskiej katedrze pw. św. Mikołaja, taką "strefą" będzie statek pasażerski Elwinga, którym wybiorą się w modlitewny rejs po Zalewie Wiślanym. Jednostka może wziąć na pokład ok. stu pasażerów. Popłynie z Tolkmicka do Krynicy Morskiej i z powrotem.

d1mb7qe

"Przez Zalew Wiślany przebiega granica między Polską a Federacją Rosyjską. Dlatego uznaliśmy, że warto modlić się również pływając na statku, żeby zachować pewną ciągłość i symbolicznie objąć modlitwą całą granicę na naszym terenie" - powiedział PAP ks. Grzegorz Puchalski, koordynator wydarzenia w diecezji elbląskiej.

Według organizatorów zainteresowanie było tak duże, że już w przeddzień rejsu wszystkie miejsca na statku zostały zarezerwowane. Pozostali uczestnicy modlitw w elbląskiej katedrze będą mogli przejechać autokarami do Suchacza, a stamtąd wyruszyć w pieszą pielgrzymkę szlakiem Green Velo na plażę w Kadynach.

Modlitwa na katamaranach

W odmawianiu różańca "na wodzie" mogą uczestniczyć także niektórzy wierni z archidiecezji warmińskiej. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Sępopolu organizuje spływ po rzece Łynie dwoma turystycznymi katamaranami, które zabiorą po kilkunastu pasażerów. Jak powiedział proboszcz ks. Stanisław Orpik, katamarany wyruszą ze stanicy wodnej w Stopkach w stronę odległej o ok. 4 km granicy z obwodem kaliningradzkim.

Z kolei w diecezji ełckiej, która obejmuje także część woj. podlaskiego, zaplanowano mszę św. dla kajakarzy i modlitwę różańcową podczas spływu Czarną Hańczą. Odbędzie się on między Mikaszówką a Frąckami. Uczestnicy będą płynęli Szlakiem Papieskim "Tajemnice Zawierzenia", biegnącym przez okolice, przez które w młodości wędrował św. Jan Paweł II. Natomiast piesi pielgrzymi pójdą Szlakiem Papieskim "Tajemnice Światła" z Mikaszówki do Sejn.

d1mb7qe

Organizatorzy "Różańca do granic" w woj. warmińsko-mazurskim spodziewają się udziału nie tylko wiernych z miejscowych diecezji. W diecezji elbląskiej w modlitwach ma uczestniczyć ok. 40 Rosjan. Grupa przyjechała z werbistą o. Jerzym Jagodzińskim, który od siedmiu lat jest duszpasterzem w rejonie gwardiejskim, polesskim i prawdińskim obwodu kaliningradzkiego.

Jak poinformował koordynator akcji "Różaniec do granic" w archidiecezji warmińskiej ks. kan. Bartłomiej Matczak, we wspólną modlitwę włączą się także wierni obrządku greckokatolickiego. Grupa pielgrzymkowa grekokatolików z okolic Pieniężna uda się najpierw do kościoła stacyjnego pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zagajach, a potem do "strefy modlitwy" we wsi Bieńkowo, gdzie odmówią różaniec w języku ukraińskim.

Organizatorem "Różańca do granic" jest fundacja "Solo Dios Basta". Modlitwa wzdłuż granic Polski ma być odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie Różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział milion osób.

d1mb7qe

Podziel się opinią

Share
d1mb7qe
d1mb7qe
Więcej tematów