Trwa ładowanie...
d3qmfw0

Rosyjskie MSZ: to Polska powinna poprawić stosunki z nami

- Działania w celu poprawy sytuacji w relacjach polsko-rosyjskich powinny wyjść od strony polskiej - oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych. Kreml w ostatnich tygodniach prowadzi ofensywę historyczną, która jest wymierzona głównie w Polskę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (East News)
d3qmfw0

W oficjalnym komunikacie rosyjskie MSZ oznajmiło, że "na tle publikacji w Rosji nowych dokumentów o historii II wojny światowej z Warszawy zabrzmiały sprzeczne deklaracje". Jak podaje resort, pojawiło się "histeryczne zaprzeczanie niewzruszonym faktom", jak również "twierdzenia, że strona rosyjska jakoby przejawia gotowość do wznowienia pracy dwustronnej Grupy do Spraw Trudnych (...) i działalności komisji historyków".

Strona rosyjska podkreśliła również, że zawsze opowiadała się za "uczciwą i popartą dokumentami dyskusją o tematach naszej historii". O napięte relacje Kreml obwinia Polskę przypominając, że "to nie Rosja była inicjatorką przerwania dialogu dwustronnego i zamrożenia licznych mechanizmów współpracy rosyjsko-polskiej, w tym na tematy historyczne".

d3qmfw0

Zdaniem rosyjskich dyplomatów to nasz kraj powinien zainicjować działania na rzecz porozumienia. "Kroki na rzecz poprawy sytuacji powinny pochodzić od Warszawy przy zrozumieniu konieczności odpolitycznionego podejścia do historii, opartego na prawdzie i wiarygodnych faktach" - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, prezydent Rosji Władimir Putin w czwartek wygłosi przemówienie podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow poinformował, że prezydent Rosji będzie mówił o "niedopuszczalności prób fałszowania historii i rewidowania wyników II wojny światowej". - Prezydent powie w swoim wystąpieniu o decydującym wkładzie Związku Radzieckiego w zwycięstwo nad faszyzmem - zapowiedział.

Zobacz też: Andrzej Duda sobie szkodzi? "Poparcie dla PiS zmaleje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qmfw0

Podziel się opinią

Share

d3qmfw0

d3qmfw0
Więcej tematów