Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
religia
21-03-2006 (13:05)

Rosyjski minister obrony musi przeprosić szamanów

Szamani z Republiki Tuwy domagają się
od ministra obrony Rosji Siergieja Iwanowa przeprosin za to, że
porównał ich działalność z domami publicznymi i "pozostałymi
oszustami".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Igor Iwanow
Igor Iwanow (AFP)
WP

10 marca Iwanow zaapelował do przedstawicieli rosyjskiej Izby Społecznej, odpowiedzialnej za kontakty władz z obywatelami, o przemyślenie środków, które położyłyby kres "ogłupianiu społeczeństwa" przez środki masowego przekazu.

Czasem powstaje paradoksalna sytuacja, gdy w gazetach publikuje się dobry artykuł obok reklamy burdeli, szamanów i innych oszustówi - powiedział wtedy.

Tuwińskich szamanów popierają mieszkańcy republiki, a także ich reprezentant w Radzie Federacji (wyższej izbie parlamentu), Ludmiła Narusowa. Pani senator podkreśla, że w Tuwie zarejestrowanych jest sześć organizacji szamańskich i legalnie działa ponad 300 szamanów. Szamanizm obok buddyzmu jest jedną z najbardziej powszechnych w tej syberyjskiej republice praktyk religijnych.

WP

Tuwa leży w dorzeczu górnego Jeniseju przy granicy z Mongolią. W Związku Radzieckim szamanizm był tępiony, a szamani zsyłani do obozów. Dopiero "pierestrojka" pozwoliła otwarcie mówić na te tematy i szamani powrócili.

Polub WP Wiadomości
WP
WP