Trwa ładowanie...
d37nvrb
IAR

Rosyjski mer: USA powinny oddać Cerkwi wyspę przy Alasce

Czy Stany Zjednoczone będą mieć swój Krym? Takie pytanie nasuwa się po wywodach jednego z rosyjskich polityków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alaska
Alaska (AFP, Fot: David McNew)
d37nvrb

Mer syberyjskiego miasta Jakuck chce, aby Amerykanie oddali we władanie rosyjskiej Cerkwi Wyspę Świerkową położoną w pobliżu Alaski. Jego zdaniem, uczeni z Jakucka znaleźli w archiwach rosyjskich emigrantów dokumenty, które potwierdzają, że Wyspa Świerkowa na podstawie umowy sprzedaży Alaski Ameryce powinna była pozostać własnością rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Mer Jakucka Ajsen Nikołajew przypomina, że na tej wyspie prowadził działalność misyjną rosyjski mnich Herman z Alaski. Tam prawosławny święty zmarł w 1837 roku, a sama wyspa o długości 10 kilometrów i szerokości 7 kilometrów ponoć została przekazana po wsze czasy rosyjskiej Cerkwi.

- Uważamy, że ta wyspa, która jest duchową świątynią świata prawosławnego, powinna być zwrócona Cerkwi - powiedział Nikołajew.

Mer Jakucka zwrócił się do rosyjskich władz o podjęcie starań na rzecz zwrotu wyspy.

Tymczasem w samej rosyjskiej Cerkwi na razie nie komentuje się tych rewelacji twierdząc, że trzeba zapoznać się z ewentualnymi dokumentami na ten temat. Według telewizji Rossija-24, na wyspie zamieszkanej przez 240 osób są dwie prawosławne parafie.

d37nvrb

Podziel się opinią

Share
d37nvrb
d37nvrb
Więcej tematów