Trwa ładowanie...
d3fchpx

Rosną szanse na organizację Światowego Zlotu Skautów w Gdańsku

Rosną szanse na organizację Światowego Zlotu Skautów w Gdańsku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wesprze ZHP w staraniach o prawo organizacji zlotu dla 40 tys. harcerzy z całego świata. Impreza odbywa się raz na cztery lata. Spotkanie jest zaplanowane na 2023 roku.
Share
Rosną szanse na organizację Światowego Zlotu Skautów w Gdańsku
Źródło: WP, Fot: Tomasz Gdaniec
d3fchpx

- World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi – mówi Wirtualnej Polsce Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP.

Starania ZHP zdecydowało się wesprzeć Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Grzegorz Schetyna podpisał list intencyjny w tej sprawie. Zlot bowiem oznacza promocję nie tylko Gdańska, czy Pomorza, ale całej Polski. Szacuje się, że każdy zlot generuje wzrost ruchu turystycznego na poziomie 65 tys. gości. Oznacza to, że miasto może odwiedzić dodatkowe 100 tys. turystów.

– W Europie środkowej Jamboree odbyło się tylko raz, przed wybuchem drugiej wojny światowej, bodajże na Węgrzech. Co prawda cztery lata temu gospodarzem była Szwecja, niby niedaleko nas, ale to nie powinno być żadną przeszkodą. Korea Południowa gościła już Jamboree dwadzieścia lat temu. Chcieliby znowu, bo wiedzą, jak wielki jest to impuls dla rozwoju turystyki i jak dobrze wpływa na postrzeganie kraju. Jeszcze do niedawna obawialiśmy się, że swój akces zgłosi Brazylia, która byłaby naprawdę groźnym konkurentem, ale już oficjalnie wiadomo, że Brazylijczycy zrezygnowali – mówi Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

d3fchpx

Siedzibą zlotu ma być gdańska Wyspa Sobieszewska. Koszty organizacji imprezy wahają się od 120 do 150 mln zł. Są one w 80 proc. pokrywane z opłat uczestników. Każdy kraj ma bowiem prawo do wysłania czterech, 10-osobowych zastępów. Dodatkowo miasto będzie się starać o pozyskanie środków z funduszy europejskich na budowę niezbędnej infrastruktury.

Przed wydarzeniem odbędą się dwie próby. Najpierw w 2018 r. na wyspie odbędzie się ogólnopolski zlot ZHP, w którym będzie uczestniczyć ponad 15 tys. osób. Trzy lata później w tym samym miejscu przewidziana jest „próba generalna” – europejski zlot 18 tys. skautów.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3fchpx

Podziel się opinią

Share
d3fchpx
d3fchpx
Więcej tematów