Trwa ładowanie...
d4mowbv
IAR

Rosjanie oburzeni niszczeniem radzieckich pomników w Polsce

"Wandalizm zgodnie z prawem" - pod takim tytułem "Rossijskaja Gazieta" informuje o tym, że mieszkańcy Nowego Sącza chcą zniszczyć cmentarny pomnik żołnierzy radzieckich. Dziennik przypomina, że polsko-rosyjska umowa z 1994 roku gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim miejscom pamięci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demontaż pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu
Demontaż pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
d4mowbv

"Jeśli cokolwiek zostanie zniszczone, będziemy się zwracać do władz Polski, aby przywróciły stan pierwotny" - cytuje rzeczniczkę rosyjskiej ambasady w Warszawie Walerię Pierżyńską "Rossijskaja Gazieta".

Dziennik zauważa przy tym, że grupa polskich nacjonalistów chce zorganizować obok pomnika demonstrację. Zamierzają przyjść z młotkami i zniszczyć te elementy, na których jest radziecka symbolika.

"Władze zamiast zadbać o porządek w trakcie manifestacji, pospiesznie demontują te elementy, które mogą rozdrażnić prawicowe organizacje" - dodaje gazeta.

Rządowy dziennik przypomina, że nowosądecka policja już raz złapała osoby, którzy obrzuciły monument jajkami. "Za niszczenie mienia publicznego grozi w Polsce do pięciu lat więzienia" - podkreśla gazeta i zastanawia się, kto będzie odpowiadał za naruszenie międzynarodowej umowy o ochronie miejsc pamięci.

d4mowbv

Podziel się opinią

Share

d4mowbv

d4mowbv
Więcej tematów