Trwa ładowanie...
d22e6be

Rosjanie kradną nam zwycięstwo pod Grunwaldem. W Moskwie zawisły oburzające billboardy

Z okazji 607 rocznicy bitwy na ulicach Moskwy zawisły billboardy informujące, że pod Grunwaldem z wojskami Zakonu Krzyżackiego wygrali Rosjanie.
Share
Rosjanie kradną nam zwycięstwo pod Grunwaldem. W Moskwie zawisły oburzające billboardy
Źródło: Facebook.com/roissya24
d22e6be

Co więc robili Litwini i Polacy w 1410 roku? Ponoć pomagali. W pełnym dumy tonie o wywieszonych "reklamach" doniosła rosyjska publiczna informacyjna Rossija 24.

15 lipca 1410 roku rosyjscy kniazie Jagiełło i Witold koło rosyjskich wsi Grunwald i Tannenberg pokonali niemiecko-banderowskie wojska Zakonu Krzyżackiego pod dowództwem Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena. Rosja pamięta o swoich zwycięstwach! - czytamy we wpisie towarzyszącym zdjęciom.

To nie pierwszy takich zamach na słynne polsko-litewskie zwycięstwo. Już w dwa lata temu Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne przekonywało, że "Grunwaldzka Bitwa. 15 lipca 1410 r. to pamiętna data wojskowej historii Rosji”. Tamtejsi historycy podkreślali bojowego ducha smoleńskich pułków, które "wytrzymały nacisk rycerzy zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy”.

d22e6be

Historycy rosyjscy nie dodali jednak, że na 50 chorągwi wystawionych przez Polskę i Litwę podczas bitwy pod Grunwaldem tylko trzy były związane z ziemią smoleńską (w tamtych latach były to tereny uznające zwierzchnictwo wielkiego księcia litewskiego): smoleńska, smoleńsko-orszańska i smoleńsko-mścisławska - przypomina wprost.pl.

Zobacz także: "Krzyżacy" - nieznane fakty.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d22e6be

Podziel się opinią

Share
d22e6be
d22e6be
Więcej tematów