Trwa ładowanie...
d3w20l1

Rosjanie hakują smartfony żołnierzy NATO. Są sygnały z Polski

Nawet 4 tys. telefonów żołnierzy NATO zostało zhakowanych podczas pobytu w naszym kraju oraz innych krajach bałtyckich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie hakują smartfony żołnierzy NATO. Są sygnały z Polski
(PAP, Fot: Mikhail Metzel/TASS)
d3w20l1

Żołnierze twierdzą, że mają na to dowody. Amerykanin Christopher L'Heureux dowodzący bazą NATO w Polsce w rozmowie z "Wall Street Journal" powiedział o wielokrotnych próbach włamania do jego skradzionego telefonu. Po zlokalizowaniu go, urządzenie zameldowało się z centrum Moskwy. Jednak już wcześniej dowódca zauważył, że ktoś z rosyjskim numerem IP ciągle próbował poznać jego miejsce pobytu. O próbach inwigilacji ze strony Rosjan mówią też podwładni L'Heureuxa.

Hakerzy włamują się też na konta społecznościowe żołnierzy. Tam próbują ich zastraszyć. WSJ pisze o przypadku, kiedy do jednego z żołnierzy na Łotwie podszedł przypadkowy mężczyzna i zaczął mówić o szczegółach z życia wojskowego. Podobna sytuacja miała też miejsce w polskim pociągu.

Amerykanie nie są jedynym celem hakerów. O przypadkach ingerencji w telefony mówią też inni żołnierze. Jeden z estońskich opisał przypadek, kiedy jego telefon nagle zaczął odtwarzać hiphopową piosenkę mimo tego, że na urządzeniu nigdy jej nie było, a sam żołnierz nie jest jej fanem. Póki co ministerstwo obrony narodowej Rosji nie skomentowało tych doniesień.

d3w20l1

Wytypowano już sprzęt, z jakiego korzystają hakerzy. To najprawdopodobniej mocne anteny oraz drony. Jak podaje RMF FM, na początku września koło Kętrzyna rozbił się jeden z nich. Głównym wątkiem śledztwa jest właśnie szpiegostwo ze strony Rosjan.

NATO jest wyraźnie nie w smak Władimirowi Putinowi. Powstało w 1949 roku jeszcze za czasów ZSRR w celu obrony militarnej przed atakiem ze strony związku i jego państw satelickich. O swojej niechęci do sojuszu Putin przypomniał przy okazji ataku na Ukrainę.

NATO jest sojuszem militarnym, a my jesteśmy przeciwni obecności sojuszy militarnych, które czują się jak u siebie w domu tuż przy naszych granicach albo na którymś z naszych historycznych terytoriów – powiedział Putin.

Zobacz też: Freeman ostro uderza w Putina i Trumpa

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d3w20l1

Podziel się opinią

Share
d3w20l1
d3w20l1
Więcej tematów