Rosja wyśle na Wyspy Kurylskie nowoczesne systemy do zwalczania statków i drony

• Na Wyspy Kurylskie trafią nowoczesne systemy do zwalczania statków Bal i Bastion oraz drony Eleron 3
• Zapowiedź złożył rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu
• Konflikt Rosji i Japonii o wyspy na Oceanie Spokojnym trwa od II wojny światowej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
System rakietowy Bal, służący do zwalczania statków
System rakietowy Bal, służący do zwalczania statków (Fot: Wikimedia/CC)

Jeszcze w tym roku na Wyspy Kurylskie, o które toczy się spór między Rosją i Japonią, Moskwa wyśle nowoczesne systemy do zwalczania statków i drony. Zapowiedź w tej sprawie złożył szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu.

Dyplomatyczny konflikt o wyspy na Oceanie Spokojnym toczy się między Moskwą i Tokio od II wojny światowej. To właśnie przez ten spór państwa nie podpisały formalnego porozumienia pokojowego.

W ostatnim czasie Rosja zaostrzyła swoje działania wobec Kuryli. Na wyspach przeprowadzono ćwiczenia wojskowe, zapowiadano także budowę nowych obiektów dla armii.

Teraz Siergiej Szojgu zadeklarował, że jeszcze w tym roku na wyspy trafią nowoczesne systemy do zwalczania statków Bal i Bastion (oba o zasięgu ok. 300 km) oraz drony Eleron 3.

W zeszłym roku minister obrony zapowiadał, że Rosja planuje zbudowanie bazy wojskowej na Kurylach. - Nie ukrywamy, że praktycznie zakończyliśmy tworzenie bazy na Wyspach Nowosyberyjskich, na wyspie Kotielny. To taka wielka baza, jakiej nie było w czasach ZSRR; to nowoczesny obiekt ze wszystkim, co niezbędne do wyposażenia tych rubieży - mówił minister Szojgu. Według niego mniejsza baza powstanie na Wyspie Wrangla, będą też bazy na Przylądku Schmidta, na wschodnim wybrzeżu Czukotki i na Kurylach. Szczegółów nie podał.

W sierpniu 2015 r. Kuryle odwiedził premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Przeciwko tej wizycie w Japonii odbyły się protesty.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.