wp

Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej

• Moskwa przeciw bazom amerykańskiej armii w Polsce
• MSZ Rosji o USA: "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny
• Bazy sprzętu dla 5 tys. żołnierzy zza oceanu do 2017 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej
(Wikimedia Commons)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło nadzieję, że Stany Zjednoczone zrezygnują z pomysłu magazynowania uzbrojenia w kilku krajach Europy Wschodniej i w krajach bałtyckich.

Sprzęt miałby być przeznaczony dla ok. 5 tys. żołnierzy - pisze agencja Reutera. Wyjaśnia, że plany zakładały utworzenie do końca 2016 roku na terytorium Bułgarii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Estonii, a do końca 2017 roku na Węgrzech magazynów amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia.

wp

Moskwa: naruszenie umowy

Według rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej takie kroki "będą graniczyć z naruszeniem kluczowych zapisów Aktu Stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku", w którym Sojusz zobowiązał się nie rozmieszczać w wymienionych krajach znaczących sił bojowych.

Zacharowa przypomina, że Rosja w swoim czasie dobrowolnie wzięła na siebie i w pełni wypełniła bezprecedensowe polityczne zobowiązanie wycofania uzbrojenia z krajów Europy Wschodniej i krajów bałtyckich.

- Dzisiejsze zakrojone na dużą skalę przygotowania militarne USA, prowadzone pod fałszywym pretekstem całkowitej ochrony sojuszników przed nieistniejącym "rosyjskim zagrożeniem" nie tylko nie leżą w interesie pokoju i bezpieczeństwa w Europie, ale także po raz kolejny potwierdzają eskalowanie napięcia przez Waszyngton i podważanie stabilności kontynentu - ostrzega MSZ Rosji.

wp

- Mamy nadzieję, że "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny nadal są świadomi ryzyka i negatywnych skutków przymusowej militaryzacji jednego z najspokojniejszych z wojskowego punktu widzenia regionów świata i będą w stanie wykazać wolę polityczną i odrzucić schematy i metody z epoki konfrontacji bloków - podkreśliła Zacharowa w wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej MSZ.

"Szybka reakcja"

Amerykanie zamierzają rozmieścić na wschodniej flance, w tym w Polsce i krajach bałtyckich, składy ciężkiego sprzętu, co w razie kryzysu ułatwi szybkie przysłanie personelu. Uzbrojenie ma być mobilne, by można je było szybko przerzucać tam, gdzie będzie potrzebne. Jak podawała amerykańska prasa, na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

wp

Nowojorski dziennik "Wall Street Journal" pisał w listopadzie, że amerykańscy wojskowi zaproponowali wysłanie do Europy więcej sprzętu i żołnierzy na rotacyjne ćwiczenia, by zwiększyć wojskową obecność USA jako środek odstraszania Rosji. Jej celem ma być zwiększenie zdolności reakcji USA na potencjalne zagrożenia ze strony Rosji.

Polub WP Wiadomości
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.