Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej

• Moskwa przeciw bazom amerykańskiej armii w Polsce
• MSZ Rosji o USA: "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny
• Bazy sprzętu dla 5 tys. żołnierzy zza oceanu do 2017 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja: USA powinny porzucić pomysł składowania broni w Europie Wschodniej
(Wikimedia Commons)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło nadzieję, że Stany Zjednoczone zrezygnują z pomysłu magazynowania uzbrojenia w kilku krajach Europy Wschodniej i w krajach bałtyckich.

Sprzęt miałby być przeznaczony dla ok. 5 tys. żołnierzy - pisze agencja Reutera. Wyjaśnia, że plany zakładały utworzenie do końca 2016 roku na terytorium Bułgarii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Estonii, a do końca 2017 roku na Węgrzech magazynów amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia.

Moskwa: naruszenie umowy

Według rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej takie kroki "będą graniczyć z naruszeniem kluczowych zapisów Aktu Stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku", w którym Sojusz zobowiązał się nie rozmieszczać w wymienionych krajach znaczących sił bojowych.

Zacharowa przypomina, że Rosja w swoim czasie dobrowolnie wzięła na siebie i w pełni wypełniła bezprecedensowe polityczne zobowiązanie wycofania uzbrojenia z krajów Europy Wschodniej i krajów bałtyckich.

- Dzisiejsze zakrojone na dużą skalę przygotowania militarne USA, prowadzone pod fałszywym pretekstem całkowitej ochrony sojuszników przed nieistniejącym "rosyjskim zagrożeniem" nie tylko nie leżą w interesie pokoju i bezpieczeństwa w Europie, ale także po raz kolejny potwierdzają eskalowanie napięcia przez Waszyngton i podważanie stabilności kontynentu - ostrzega MSZ Rosji.

- Mamy nadzieję, że "zamorscy" architekci nowej odsłony zimnej wojny nadal są świadomi ryzyka i negatywnych skutków przymusowej militaryzacji jednego z najspokojniejszych z wojskowego punktu widzenia regionów świata i będą w stanie wykazać wolę polityczną i odrzucić schematy i metody z epoki konfrontacji bloków - podkreśliła Zacharowa w wypowiedzi zamieszczonej na stronie internetowej MSZ.

"Szybka reakcja"

Amerykanie zamierzają rozmieścić na wschodniej flance, w tym w Polsce i krajach bałtyckich, składy ciężkiego sprzętu, co w razie kryzysu ułatwi szybkie przysłanie personelu. Uzbrojenie ma być mobilne, by można je było szybko przerzucać tam, gdzie będzie potrzebne. Jak podawała amerykańska prasa, na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie.

Nowojorski dziennik "Wall Street Journal" pisał w listopadzie, że amerykańscy wojskowi zaproponowali wysłanie do Europy więcej sprzętu i żołnierzy na rotacyjne ćwiczenia, by zwiększyć wojskową obecność USA jako środek odstraszania Rosji. Jej celem ma być zwiększenie zdolności reakcji USA na potencjalne zagrożenia ze strony Rosji.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.