Rosja nadal będzie wspierała Syrię. "Zapewnimy pomoc w ofensywie przeciwko terrorystom"

• Rosja będzie nadal pomagała Syrii w zwalczaniu "terrorystów"
• "Rosja kontynuuje spójną linię - mówił rzecznik Kremla
• Moskwa skrytykowała Turcję za ostrzał artyleryjski Syrii
• Skrytykowała także RB ONZ za odrzucenie rosyjskiej rezolucji w tej sprawie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozmowy Baszara el-Asada z Władimirem Putinem w Moskwie trwały trzy godziny
Rozmowy Baszara el-Asada z Władimirem Putinem w Moskwie trwały trzy godziny (AFP/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL, Fot: ALEXEY DRUZHININ)

oświadczył w sobotę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wyraził żal z powodu odrzucenia w piątek przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rosyjskiego projektu rezolucji ws. wstrzymania ostrzału Syrii przez Turcję.

- Rosja kontynuuje swoją spójną linię polityki, aby zapewnić pomoc syryjskim siłom zbrojnym w ich ofensywie przeciwko terrorystom - powiedział Pieskow dziennikarzom.

Jak podkreślił, ostrzeliwanie przez siły tureckie Syrii będzie zwiększało napięcie na granicy między tymi krajami. - Rosja uważa, że takie ostrzeliwanie przez turecką artylerię syryjskiego terytorium jest niedopuszczalne - oświadczył.

Turcja bombarduje pozycje kurdyjskich milicji na północy Syrii. Ankara oskarża syryjskich Kurdów m.in. o przeprowadzenie środowego zamachu w Ankarze, w którym zginęło co najmniej 28 osób.

Rosja prowadzi od 30 września bombardowania w Syrii, które przedstawia jako wymierzone w terrorystów z Państwa Islamskiego. Jednak syryjscy rebelianci walczący z reżimem prezydenta Baszara al-Asada, a także Zachód zarzucają Rosji, że celem nalotów są ugrupowania niedżihadystyczne i cywile.

W rosyjskim projekcie rezolucji, przedstawionym na piątkowym posiedzeniu RB ONZ, wezwano do poszanowania suwerenności Syrii, wstrzymania ostrzeliwania jej terytorium przez Turcję oraz - jak to ujęto - porzucenia "prób czy planów zagranicznej interwencji lądowej".

- Zamiast próbować zdenerwować świat tą rezolucją (...), byłoby wspaniale, gdyby Rosja wdrożyła rezolucję, która została już uzgodniona - powiedziała dziennikarzom ambasador USA przy ONZ Samantha Power. Najpewniej miała na myśli rezolucję jednogłośnie przyjętą w grudniu przez RB ONZ, zatwierdzającą międzynarodową mapę drogową dla procesu pokojowego w Syrii.

We wtorek przedstawiciel tureckich władz powiedział, że Turcja jest za lądową interwencją militarną w Syrii, ale tylko jeśli zostanie przeprowadzona wraz z sojusznikami. Według Ankary interwencja jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zakończenie wojny w Syrii. Urzędnik zastrzegł jednocześnie, że nie będzie "jednostronnej operacji wojskowej Turcji w Syrii".

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.