Trwa ładowanie...

Rosja domaga się reakcji świata na atak na jej ambasadę w Kijowie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zwrócił się do rotacyjnego przewodniczącego OBWE, prezydenta Szwajcarii Didiera Burkhaltera o interwencję wobec władz Ukrainy w sprawie ataku na ambasadę Federacji Rosyjskiej w Kijowie.

Share
Rosja domaga się reakcji świata na atak na jej ambasadę w Kijowie
Źródło: PAP/EPA, fot: Maxim Shipenkov
d1jy3ov

Rosja w sobotę wyraziła oburzenie z powodu ataku "faszyzujących bojówkarzy" na Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Kijowie i sprofanowania flagi państwowej FR. Zażądała też od władz Ukrainy zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskim dyplomatom w Kijowie.

O potępienie ataku na jej placówkę dyplomatyczną w ukraińskiej stolicy Rosja zwróciła się też do Rady Bezpieczeństwa ONZ i służby dyplomatycznej Unii Europejskiej.

Według MSZ Rosji Ławrow zwrócił się też do Burkhaltera "z usilną prośbą, aby wykorzystał wszystkie możliwości OBWE w celu niedopuszczenia do dalszych prowokacji w stosunku do ambasady FR na Ukrainie".

d1jy3ov

MSZ Rosji poinformowało też, że poleciło ambasadorowi FR przy ONZ Witalijowi Czurkinowi, by na forum Rady Bezpieczeństwa poruszył temat "prowokacyjnych działań wobec ambasady Rosji" w Kijowie. Rosja w czerwcu sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Powołując się na źródło w siedzibie ONZ, agencja ITAR-TASS przekazała, że Stałe Przedstawicielstwo FR zaproponowało już, by Rada Bezpieczeństwa przyjęła oświadczenie dla prasy, w którym "stanowczo potępi" atak na ambasadę Rosji i podkreśli konieczność poszanowania zasady nietykalności misji dyplomatycznych, zapisanej w konwencji wiedeńskiej z 1963 roku.

Rosyjski resort spraw zagranicznych podkreślił, że "mimo niejednokrotnych wystąpień MSZ Rosji i Ambasady FR na Ukrainie do ukraińskich władz oficjalnych, organy ochrony prawa Ukrainy nie podjęły jakichkolwiek kroków mających na celu ochronę Ambasady Rosji w Kijowie, co stanowi brutalne pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań Ukrainy".

Rosja w takich sytuacjach zwykle stosuje kroki odwetowe. Należy więc liczyć się z tym, że w niedzielę może zostać zaatakowana Ambasada Ukrainy w Moskwie.

d1jy3ov

Protestują przed ambasadą Rosji

Tymczasem około tysiąca osób pozostało w sobotę późnym wieczorem przed ambasadą Rosji w Kijowie, domagając się, by poniosła ona odpowiedzialność za śmierć 49 wojskowych w samolocie transportowym, zestrzelonym przez prorosyjskich separatystów w Ługańsku.

Demonstranci żądają, by personel ambasady niezwłocznie opuścił Ukrainę, a Moskwa oficjalnie przyznała, że prowadzi wobec niej wojnę. Demonstranci rzucali w ambasadę jajkami i farbą, przewracali samochody dyplomatyczne i rzucali świece dymne.

- Chcemy, by rosyjska ambasada, która jest centrum antyukraińskiej działalności, natychmiast pozostawiła terytorium Ukrainy. Rosja powinna także przyznać, że prowadzi wobec Ukrainy niewypowiedzianą wojnę - oświadczył jeden z aktywistów, którzy spotkali się z drugim sekretarzem ambasady, Igorem Szpowałem.

Ludzie zablokowali wejście do budynku. Jeden z protestujących zdjął rosyjską flagę, podczas gdy tłum wykrzykiwał: "Faszyści!", "Koniec z mieszaniem się Rosji w sprawy wewnętrzne Ukrainy", "Rosja zabójca", "Kreml, precz z łapami" i "Nie dla negocjacji z Putinem" - głosiły transparenty. Zgromadzeni przewrócili co najmniej siedem samochodów z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi, które były zaparkowane przed placówką. Powybijano kilka szyb, rzucano świece dymne. Milicja nie reagowała.

d1jy3ov

Demonstracja również przed ambasadą Ukrainy w Moskwie

200 osób zebrało się w sobotę wieczorem także przed ambasadą Ukrainy w Moskwie. Według agencji ITAR-TASS zgromadzeni skandowali antyfaszystowskie hasła i domagali się uwolnienia rosyjskich dziennikarzy zatrzymanych na Ukrainie.

Policja ogrodziła ukraińską placówkę metalowymi barierkami. Na miejscu były co najmniej trzy autobusy z policjantami.

W sobotę prorosyjscy separatyści zestrzelili samolot transportowy Ił-76, gdy podchodził do lądowania na lotnisku w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. Zginęło 49 lecących nim osób.

USA potępiają atak na rosyjską ambasadę w Kijowie

Stany Zjednoczone potępiły atak na rosyjską ambasadę w Kijowie i zaapelowały do ukraińskich władz, by zapewniały ochronę wszystkim placówkom dyplomatycznym - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. - Prosimy ukraińskie władze, by wywiązały się z obowiązków wynikających z konwencji wiedeńskiej i zapewniły ochronę" budynkom dyplomatycznym - powiedziała Psaki.

d1jy3ov

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał przez telefon z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, któremu złożył kondolencje w związku z sobotnim atakiem prorosyjskich separatystów na samolot transportowy, w wyniku którego zginęło 49 osób - poinformował chcący zachować anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu. Kerry "wyraził zaniepokojenie napływem broni i bojowników, którzy przekraczają granicę ukraińsko-rosyjską i przyczyniają się do eskalacji przemocy na wschodzie Ukrainy" - dodało to źródło.

d1jy3ov

Podziel się opinią

Share
d1jy3ov
d1jy3ov
Więcej tematów