Rekrutacja do szkół średnich. Problemy z wizytami u lekarza medycyny pracy

Rekrutacja do szkół średnich. Problemy z wizytami u lekarza medycyny pracy

Rekrutacja do szkół średnich. Problemy z wizytami u lekarza medycyny pracy
Źródło zdjęć: © East News | PIOTR MOLECKI
Katarzyna Romik
19.07.2019 16:18, aktualizacja: 19.07.2019 16:41

Uczniowie mają czas do środy na dostarczenie kompletu dokumentów do wybranej szkoły średniej. Ci, którzy wybrali szkołę branżową lub technikum muszą przedstawić aktualne badania lekarskie. Terminy wizyty w niektórych miastach są jednak wyznaczone na listopad.

Sierpień, październik, listopad – w tych miesiącach do lekarza mają się zgłosić uczniowie z Warszawy – podaje rmf24.pl. Kuratorium oświaty zdecydowało, że w takich przypadkach absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów mają zanieść doręczyć oświadczenie rodzica, że termin badania wykracza poza harmonogram rekrutacji.

Zaświadczenie od lekarza uczniowie będą musieli dostarczyć jak tylko zrobią badania, do końca wakacji – tak zastrzega kuratorium na Mazowszu.

Rmf24,pl podaje, że to problematyczny termin, ponieważ w Warszawie takie zaświadczenia wydaje zaledwie 10 przychodni, ale wszędzie są odległe terminy. Jeśli komuś się udało, ma wizytę w sierpniu. Inni muszą czekać nawet do listopada.

Podobny problem jest w Sosnowcu. Tam uczniowie ustawiali się w długich kolejkach. Pierwsi chętni przed Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy przy ulicy Staszica w Sosnowcu przyszli o 5 nad ranem. Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, by dostać się do lekarza, czekali kilka godzin.

Zdjęcia czwartkowej kolejki zamieścił przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu. Mateusz Bochenek napisał:

"Szkoły już dawno sygnalizowały możliwy problem. 27 marca, w piśmie nasze placówki prosiły o zapewnienie dodatkowej obsługi w czasie badań, które obowiązkowo musi wykonać młodzież chcąca kontynuować naukę w technikach i szkołach zawodowych. Jak widać, Ośrodek nie jest przygotowany na podwójny rocznik."

Na te zarzuty odpowiedział Urzęd Marszałkowski, któremu podlega przychodnia.

- Samorząd woj. śląskiego już jakiś czas temu zwiększył budżet Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach z filią w Sosnowcu - powiedział cytowany przez dziennik Sławomir Gruszka, rzecznik UM. - Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zwiększenie liczby lekarzy. W czwartek w Ośrodku pracowało jedenastu lekarzy, którzy procedury skracali do minimum - dodał.

Podobne przepychanki na oświadczenia toczą się w Warszawie. Mazowieckie kuratorium twierdzi, że już rok temu zalecało zwiększenie puli badań trzykrotnie - urząd odpowiada, że nie było chętnych lekarzy orzeczników.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także