Trwa ładowanie...
ycipk-16g7bo

Rada UE. Polska i Węgry zablokowały projekt dotyczący praworządności

We wtorek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów ds. europejskich państw członkowskich. Podczas negocjacji Polska i Węgry zablokowały projekt konkluzji, dotyczący propozycji stworzenia mechanizmu praworządności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rada UE odrzuciła projekt
Rada UE odrzuciła projekt (East News)
ycipk-16g7bo

Odrzucony projekt przedstawiła prezydencja fińska. - Konkluzje Rady nie zostały przyjęte. Polska i Węgry zgłosiły swoje zastrzeżenia wobec roli KE w procesie przeglądu praworządności w różnych krajach - powiedziało w rozmowie z PAP anonimowe źródło z Brukseli.

Minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders i minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth ogłosili w marcu, że ponad 20 krajów członkowskich zgadza się na utworzenie nowego mechanizmu wzajemnej oceny praworządności w UE. Miałby on powstać na wzór już istniejącej procedury oceny budżetów czy sytuacji ekonomicznej państw członkowskich.

ycipk-16g7bo

Mechanizm miałby być odrębny od obowiązującej procedury z art 7. unijnego traktatu. Według założeń do stworzenia nowego narzędzia nie byłaby potrzebna zmiana unijnych traktatów, bo ocena i rekomendacje byłyby wypracowywane w procesie politycznym. Wzajemna ocena ma być odpowiedzią na krytykę państw objętych procedurą z art. 7, mówiących o nierównym traktowaniu i podziale UE na Wschód i Zachód.

Prace nad nowym rozwiązaniem wynikają z krytyki art. 7. Kolejnym instrumentem, służącym do kontroli praworządności ma być mechanizmem uzależnienia wypłaty unijnych środków od przestrzegania praworządności.

Klaudia Jachira krytykuje ślubowanie posłów i przerost religii w Sejmie

ycipk-16g7bo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-16g7bo

ycipk-16g7bo
ycipk-16g7bo