Rada obwodu wołyńskiego nazywa uchwałę sejmu antyukraińską

Rada obwodu wołyńskiego skrytykowała uchwałę polskiego sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej, nazywając ją "antyukraińską i szowinistyczną" - informuje agencja Interfax-Ukraina, cytując tekst apelu skierowanego przez deputowanych do mieszkańców Wołynia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej wywołała burzę nie tylko w Polsce
Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej wywołała burzę nie tylko w Polsce (PAP, Fot: Jakub Kamiński)

Agencja podaje, że tekst apelu opublikowała służba prasowa wołyńskiej organizacji partii Swoboda.

"My, deputowani rady obwodu wołyńskiego potępiamy przyjętą przez senat i sejm Polski antyukraińską rezolucję w związku ze zdarzeniami z roku 1943 na Wołyniu. Nazywając działania Ukraińców, którzy walczyli na etnicznie swoim terytorium z różnymi okupantami, "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa", Polacy zakwestionowali fundamentalne prawo każdego narodu do samostanowienia i oporu wobec agresorów" - głosi przyjęty apel do mieszkańców obwodu.

Deputowani uważają, że "świadomie ignorując i przemilczając prawdę historyczną, masowe czystki etniczne ze strony polskich formacji zbrojnych (...) "strona polska odeszła od zasad wzajemnego wybaczenia, równych praw, dobrego sąsiedztwa". Zdaniem autorów apelu sformułowania użyte przez stronę polską są jednostronne, antyukraińskie i zafałszowują ówczesną rzeczywistość.

W r. 2013 mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Na Ukrainie zachodniej żołnierze UPA traktowani są do dziś jako bohaterowie, którzy w latach II wojny światowej walczyli przeciwko Niemcom i ZSRR o zdobycie niepodległości. Antypolski wątek działalności tej formacji nie jest znany szerokiemu ogółowi Ukraińców.

Polub WP Wiadomości