Trwa ładowanie...
d2ozllc
d2ozllc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Queen Mary 2" - największy statek pasażerski

Największy w historii statek pasażerski "Queen Mary 2" wypłynął z francuskiego portu Saint-Nazaire (zachód Francji) na pierwszy próbny rejs. Zwodowanie statku powitały gromkimi oklaskami tysiące widzów zgromadzone na nabrzeżach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ozllc

Statek wyprowadziło z portu przy ujściu Loary pięć holowników i dopiero na morzu uruchomił on stopniowo swe silniki o mocy 154 tys. KM.

Nad statkiem przez cały czas unosiły się helikoptery, podczas gdy na wodzie łodzie patrolowe chroniły go przed zbliżeniem się innych obiektów pływających. Musiały one zachować dystans co najmniej dwóch mil morskich.

Próbny rejs "QM2", który potrwa do niedzieli, odbędzie się między wyspami Belle-Île i Yeu. Potem statek powróci do Stoczni Atlantyckich w Saint-Nazaire, gdzie rozpoczną się prace nad urządzeniem kabin i całego wnętrza.

d2ozllc

"Queen Mary 2" to pierwszy transatlantyk zbudowany przez stocznie w Saint-Nazaire od 1961 r. Ma 345 metrów długości, 41 - szerokości, 72 m wysokości.

Energia, jaką wytwarzają jego silniki i elektrownia, wystarczyłaby do oświetlenia miasta wielkości Rennes czy Metzu.

Wartość statku wyniesie 800 mln dol. Będzie on zabierać w rejsy przez Atlantyk 2600 pasażerów.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji co najmniej sześć restauracji, 14 barów i klubów, największą pływającą bibliotekę, teatr, baseny, dyskotekę, kasyno, a nawet planetarium. 22 windy będą ich woziły z poziomu na poziom.

Pierwszy rejs zaplanowano na styczeń 2004 r. Statek wypłynie z Southampton w Anglii do Fort Lauderdale na Florydzie.

d2ozllc

Podziel się opinią

Share

d2ozllc

d2ozllc
Więcej tematów