Trwa ładowanie...
d3ewtiy
25-09-2003 20:55

"Queen Mary 2" - największy statek pasażerski

Największy w historii statek pasażerski "Queen Mary 2" wypłynął z francuskiego portu Saint-Nazaire (zachód Francji) na pierwszy próbny rejs. Zwodowanie statku powitały gromkimi oklaskami tysiące widzów zgromadzone na nabrzeżach.

Share
d3ewtiy

Statek wyprowadziło z portu przy ujściu Loary pięć holowników i dopiero na morzu uruchomił on stopniowo swe silniki o mocy 154 tys. KM.

Nad statkiem przez cały czas unosiły się helikoptery, podczas gdy na wodzie łodzie patrolowe chroniły go przed zbliżeniem się innych obiektów pływających. Musiały one zachować dystans co najmniej dwóch mil morskich.

Próbny rejs "QM2", który potrwa do niedzieli, odbędzie się między wyspami Belle-Île i Yeu. Potem statek powróci do Stoczni Atlantyckich w Saint-Nazaire, gdzie rozpoczną się prace nad urządzeniem kabin i całego wnętrza.

"Queen Mary 2" to pierwszy transatlantyk zbudowany przez stocznie w Saint-Nazaire od 1961 r. Ma 345 metrów długości, 41 - szerokości, 72 m wysokości.

d3ewtiy

Energia, jaką wytwarzają jego silniki i elektrownia, wystarczyłaby do oświetlenia miasta wielkości Rennes czy Metzu.

Wartość statku wyniesie 800 mln dol. Będzie on zabierać w rejsy przez Atlantyk 2600 pasażerów.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji co najmniej sześć restauracji, 14 barów i klubów, największą pływającą bibliotekę, teatr, baseny, dyskotekę, kasyno, a nawet planetarium. 22 windy będą ich woziły z poziomu na poziom.

Pierwszy rejs zaplanowano na styczeń 2004 r. Statek wypłynie z Southampton w Anglii do Fort Lauderdale na Florydzie.

d3ewtiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ewtiy
d3ewtiy
Więcej tematów