PolskaPytanie do ministra. Jan Szyszko zaskoczył dziennikarza odpowiedzią

Pytanie do ministra. Jan Szyszko zaskoczył dziennikarza odpowiedzią

Pytanie do ministra. Jan Szyszko zaskoczył dziennikarza odpowiedzią
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Bogdańska
04.08.2017 09:20, aktualizacja: 04.08.2017 09:51

Jan Szyszko był pytany przez dziennikarza RMF FM, czy gotowa jest odpowiedź resortu dla Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odpowiedź ministra była co najmniej zaskakująca.

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w zeszły piątek decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych.

Jest to też środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska zapowiedział w poniedziałek, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska Jan Szyszko poinformował, że do 4 sierpnia polska strona prześle swoją odpowiedź na zarzuty KE na działania wykonywane w Puszczy.

Dziennikarz RMF FM zapytał ministra, czy gotowa jest już odpowiedź resortu dla Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jaka była odpowiedź?

- Do kogo pan się dodzwonił, drogi panie - zaczął Szyszko.

- Do pana ministra środowiska - odpowiedział dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.

Takiego następnego zdania ministra chyba się dziennikarz nie spodziewał...

- Mnie się chyba wydaje, że pan w złą dziurkę paluszek włożył - powiedział Szyszko.

- Wszystko jest dobrze ustawione, zgodnie z prawem UE - dodał potem.

Działania na terenie Puszczy Białowieskiej

"Na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzone są tylko działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, tym samym są one zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE" - poinformowało Ministerstwo Środowiska w czwartek w komunikacie.

W oświadczeniu resortu środowiska napisano, że 28 lipca 2017 r. MŚ za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP otrzymało postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie środka tymczasowego.

Wyjaśniono, że postanowienie Trybunału dotyczy tymczasowego wstrzymania aktywnych działań gospodarki leśnej na wybranych siedliskach oraz usuwania ponad stuletnich martwych świerków na obszarze Puszczy Białowieskiej, a także wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Nadleśnictwa Białowieża, za wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.

"Ministerstwo Środowiska zapewnia, że na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000, prowadzi jedynie niezbędne działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Tym samym prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednocześnie Ministerstwo Środowiska zapewnia, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej odpowie Trybunałowi Sprawiedliwości w wyznaczonym terminie" - poinformowano.

MŚ podkreśliło, że postanowienie TS UE nie ma wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie przez Trybunał sporu między Komisją Europejską a Polską w zakresie zgodności działań ochronnych na obszarze Puszczy Białowieskiej z prawem Unii Europejskiej.

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie Puszczy Białowieskiej został także powołany Zespół doradczy do oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez drzewa martwe i osłabione na terenie nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka. Zespół powstał na podstawie decyzji dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku" - dodano.

Zgodnie z informacją MŚ, celem tego zespołu jest w szczególności analiza wniosków nadleśniczych nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka o dokonanie oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez martwe i osłabione drzewa oraz sporządzanie opinii na ten temat.

W środę rzeczniczka KE Mina Andreewa powiedziała, że "Komisja śledzi sytuację z wielkim zaniepokojeniem". - Dotychczas widzieliśmy doniesienia prasowe w tej sprawie, ale jeśli zostanie potwierdzone, że wycinka ma dalej miejsce w Puszczy Białowieskiej, sprawa zostanie wzięta pod uwagę w prowadzonej procedurze praworządności dotyczącej Polski - wskazała.

Źródło: RMF FM/PAP/WP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (218)
Zobacz także