Trwa ładowanie...
d4fagk0
d4fagk0

"Pucheroki" chodziły w niedzielę w Małopolsce

Od wczesnego rana w niedzielę po wsiach w podkrakowskiej gminie Zielonki chodziły "Pucheroki" - poprzebierani w wysokie czapy ze słomy oraz kolorowej bibułki i usmarowani sadzami chłopcy, którzy wygłaszają zabawne oracje i zbierają smakołyki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4fagk0

Nazwa obrzędu "pucheroki" pochodzi od łacińskiego słowa "puer" - chłopiec. "Pucheroki" to zwyczaj zapoczątkowany przez krakowskich żaków w XVII wieku, którzy w Niedzielę Palmową w przebraniach chodząc po domach zbierali wiktuały na zbliżające się święta wielkanocne.

"Do dziś zwyczaj 'pucheroków' jest kultywowany na terenie gminy Zielonki w trzech wsiach: Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach. Jednak domy odwiedzają nie żacy, ale chłopcy w wieku od 4 do 15 lat. I dziś gospodynie w zamian za oracje wkładają im do koszyczków jajka, smakołyki, a nawet pieniądze" - poinformowała Małgorzata Kmita-Fugiel z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Po zakończeniu wędrówek po wsiach "pucheroki" spotkały się w Domu Kultury w Bibicach na Gminnym Przeglądzie Pucheroków. (aka)

d4fagk0

Podziel się opinią

Share

d4fagk0

d4fagk0
Więcej tematów