Przed Wielkanocą policja apeluje: pamiętajmy o bezpieczeństwie!

• Policja apeluje: Pamiętajmy o bezpieczeństwie
• Święta to czas wzmożonej liczby kradzieży i włamań
• Na ulicach pojawi się więcej patroli
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przed Wielkanocą policja apeluje: pamiętajmy o bezpieczeństwie!
(Thinkstockphotos)

- Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej - zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. - informuje Biuro prasowe Komendy Głównej Policji.

Jak wykazują statystyki liczba kradzieży i włamań wzrasta w okresie świątecznym. Dlatego na ulicach pomorskich miast pojawi się więcej policjantów. W szczególności będą oni kontrolować dworce, przystanki, a także okolice centrów handlowych. Oprócz tych umundurowanych, nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą też funkcjonariusze w cywilnych strojach.

Co zrobić, gdy na Wielkanoc wyjeżdżamy do krewnych? Najlepszym zabezpieczeniem domu jest życzliwy sąsiad. Dlatego warto poinformować go o swoich planach. Gdy zobaczy niepokojący sygnał - zareaguje. Dobrym pomysłem jest zostawienie takiej osobie kontaktu do kogoś, kogo można będzie zawiadomić o niepokojącym zdarzeniu. Jeżeli mamy taką możliwość - poprośmy zaufaną osobę, żeby raz na jakiś czas zajrzała do naszego domu lub zaparkowała własne auto na naszym podjeździe. Istotne jest bowiem, aby dom nie wyglądał na opuszczony.

- Podczas podróży środkami komunikacji publicznej, pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce i przystanki zwracajmy szczególną uwagę na rzeczy pozostawione bez opieki - reagujmy i informujmy o nich służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się chować ją w wewnętrznych kieszeniach ubrań - dodają funkcjonariusze.

Warto pamiętać, że złodzieje włamują się nie tylko do pomieszczeń, ale również pojazdów. W związku z tym, nie należy pozostawiać w widocznym miejscu w pojeździe wartościowych rzeczy. Torebki, teczki, laptopy, portfele, biżuteria, telefony, nawigacje GPS lub inne gadżety elektroniczne są bez trudu zauważane przez włamywaczy. Nawet jeśli w pozostawionej torbie albo kurtce nie ma niczego wartościowego, złodziej o tym nie wie i - licząc na cenny łup - może rozbić szybę, by dostać się do środka. A taka szkoda bywa często dużo więcej warta niż ukradziony z auta przedmiot. Najlepiej więc zabierać wszystkie rzeczy ze sobą. Wkładając je do bagażnika, możemy bowiem być już obserwowani.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.