Trwa ładowanie...
d3n3m7c

Protestują przed kurią gdańską. "Czujemy się rozgoryczeni"

Manifestanci zebrali się przed budynkiem gdańskiej kurii. "Odzyskajmy nasz Kościół" - pod takim hasłem odbywa się zgromadzenie. Jego uczestnicy domagają się, aby kuria podjęła działania w sprawie zgłoszeń o pedofilii i innych nadużyciach księży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nasz reporter donosi, że przed kurią manifestuje ok. 200 osób
Nasz reporter donosi, że przed kurią manifestuje ok. 200 osób (WP.PL)
d3n3m7c

Manifestacja rozpoczęła się w południe w niedzielę. Uczestnicy przynieśli kartki z hasłem "Odzyskajmy nasz Kościół". Jak donosi reporter Wirtualnej Polski, który jest na miejscu, przed siedzibą kurii zebrało się około dwustu osób.

Skrzyknęli się wcześniej w mediach społecznościowych. Organizatorzy piszą, że jako wierzący i praktykujący katolicy, członkowie gdańskiej archidiecezji, czują się zaniepokojeni, zdezorientowani i rozgoryczeni sytuacją w gdańskim Kościele.

"W szczególności jego milczeniem w sprawach ważnych i trudnych" - piszą dalej. "Sytuacja, w której przedstawiciele gdańskiego kościoła, dysponując konkretnymi zgłoszeniami dotyczącymi aktów pedofilii i niewłaściwych zachowań w kościele, milczą i nie podejmują czytelnych i zdecydowanych działań (...) jest dla nas niedopuszczalna i sprzeczna z duchem chrześcijańskiej miłości i odpowiedzialności" - dodają.

  WP.PL
(WP.PL)

"Nie ma na to przyzwolenia"

"Czujemy się również zażenowani sytuacjami, opisywanymi wielokrotnie w mediach, dotyczącymi stylu kierowania naszą diecezją, braku opieki arcybiskupa nad księżmi, przypadkami mobbingu, niewłaściwego stylu komunikacji, braku dialogu i stylu bycia arcybiskupa, w naszej ocenie dalekiego od ewangelicznej skromności" - tłumaczą organizatorzy.

d3n3m7c

Nawiązują tym samym do zarzutów, które stawiane są wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Jak wynika z zeznań kilkunastu pomorskich duchownych, metropolita gdański mobbingował swoich podwładnych i oferował kościelne stanowiska w zamian za korzyści majątkowe. Miał też wykorzystywać niższych rangą księży jako służbę podczas licznych imprez, które organizował.

"Czujemy się poruszeni i zawstydzeni mnogością sytuacji, które nas i cały gdański Kościół stawiają w sytuacjach, gdy trudno jest nam pokazywać katolicyzm jako postawę godną naśladowania, a coraz częściej sprawiają, że jest postrzegany jako zakłamanie, dwulicowość i niezgodność postaw z deklaracjami" - podsumowują organizatorzy.

Czytaj też: Abp Sławoj Głódź przestanie pełnić swą funkcję? "Kwestia kilku miesięcy"

Chcą odwołać Głódzia

W internecie pojawiła się również petycja zatytułowana "List do Papieża Franciszka o odwołanie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia". Jej autorzy twierdzą, że hierarcha stracił zaufanie parafian i powinien zostać usunięty ze stanowiska.

"Jako wierni Kościoła gdańskiego, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła katolickiego, nie możemy dłużej milczeć. Jesteśmy głęboko przekonani, że abp Sławoj Leszek Głódź stracił moralną wiarygodność, niezbędną do pełnienia posługi biskupa diecezjalnego i jest dla wiernych przyczyną zgorszenia" - piszą autorzy petycji.

d3n3m7c

Podziel się opinią

Share
d3n3m7c
d3n3m7c
Więcej tematów